Mandaly v praxi

23. ledna 2018 v 17:48 | Jarča |  Mandaly

Hezký den.

K napsání tohoto příspěvku mě inspirovaly připomínky lidí, se kterými se při mé práci s mandalami setkávám.

V příloze pak můžete najít výběr mandal, které jsou vhodné pro obě možnosti tvoření. Některé už před delší dobou proběhly při rozesílání. Věřím, že Vám to nebude vadit.
Dvojí pohled na mandaly
Mandaly - jejich tvoření nebo pouhé vybarvování se stalo pro mnohé nezbytnou potřebou. Tak jako jiné antistresové omalovánky , kterých je na trhu nespočet. Někomu prostě víc učaroval kulatý tvar. Možná i proto, že si vystačíme s pravítkem, kružítkem a konstrukci zvládne opravdu každý. Pokud jste do této doby o sobě tvrdili, že neumíte kreslit, udělejte si konstrukci mandaly a zjistíte, že to není pravda. Vždyť neexistuje mandala, která by se dala nazvat "zkaženou nebo nepovedenou". Ucítíte radost z kreslení, uklidnění, zastavení. Radost při tvoření i dodání sebevědomí. Možná vás samotné překvapí, co dokážete.
Pokud jste se také začali zajímat o mandaly, možná vás zarazily různé názory. Od těch, že je to přechodný hit, novinka, která za chvíli omrzí. Až k těm, že jsou to esoterické čarodějné obrázky a od těch raději pryč. V podstatě můžeme přístup k mandalám rozdělit do dvou kategorií podle toho, jak k mandalám přistupujeme.
1. Mandaly jako objekt pro tvoření.
Jsou to omalovánky nebo obrázky, se kterými se dá doslova čarovat. Jejich pravidelnost lze využít i při výuce geometrie nebo výtvarné výchovy. Dají se různě sestřihávat, dokreslovat, dolepovat. Použít můžeme celou řadu výtvarných technik. Je možné sestrojit si vlastní konstrukci a pak s ní dále pracovat. Nehledáme zde žádný skrytý význam ani poslání, jsou pro nás objektem kreativního tvoření, sebevyjádření. Nezabýváme se významem barev nebo tvarů. Tvořit můžou všichni. Mezi jinými jsou výborné právě pro ty, kteří chtějí kreslit, baví je to, ale nejsou výtvarně příliš zdatní. Nenakreslí medvěda, portrét nebo postavu. Mandalu ale jistě zvládnou.
Prostě si vesele tvoříme, při práci odpočíváme. Pokud chceme, můžeme si dělat poznámky, které nám pomohou více poznat sami sebe. Oba přístupy mají své zastánce.
Jedno je jisté. Ať k mandalám přistupujeme jakkoli, vždy jsou pro nás obohacující. Proto je pus
me do svého života. Budou pro nás velkým přínosem.
2. Mandaly chápeme ve smyslu esoterickém, ukazujícím nebo diagnostickém.
K mandalám přistupujeme s citem a vycházíme z jejich původního významu a poslání. Zabýváme se tvary a barvami v mandale a také je cíleně používáme. Sledujeme čísla, tvary, jejich postavení v mandale. Můžeme tvořit mandaly k určité situaci, řešení problému, poznání a studia sebe sama. Seznamujeme se s historií, vývojem, tradicí i posláním mandal. Jsou pro nás nástrojem hlubšího poznání sebe sama, vesmíru a všeho, kolem nás. Vkládáme do ní energii, necháváme je na sebe působit. Při hlubším studiu nebo rozboru více mandal můžeme objevit skryté problémy a pomocí dalšího kreslení je i řešit.
Hodně radosti při tvoření. Jarča


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama