Duben 2017

Jarní energie a Den Země

22. dubna 2017 v 0:23 | Eva |  Slova a obrázky
Včera jsem měla možnost opět vstoupit do školy, která mi nesmírně hodně dala. Prožila jsem tam nejkrásnější léta života, poznala skvělé kolegy a žáci mě mnohému naučili a dodnes na ně ráda vzpomínám. S některými jsem stále v kontaktu díky internetu, tak mám možnost se těšit z jejich cest životem.
Budova školy byla tenkrát takovým experimentem, neobvyklá stavba. Velká hala uprostřed a kolem dokola třídy prvního stupně a na patře druhý stupeň. Shora bylo vidět, jak dole popíbají ti malí a velcí naopak v klidu procházeli jako po ochozu. Hodně světla, v rozích kabinety, jedna sborovna a všichni jsme tak nějak žili pohromadě, ne jako v pavilónových školách. Aula umožňovala hodně aktivit.
Jednou z nich se stala oslava Dne Země. Tradice upořádat výstavku vždy v dubnu přetrvává dodnes. Kolik témat, kolik intenzivní práce sehraného kolektivu. Opravdu profesionální díla dětí, panely nabité moudrostí. Nikdo si nedovede představit, kolik je to hodin tvoření. Několik organizátorů prvních ročníků už je dnes v důchodu. Zůstala jen jediná paní učitelka výtvarnice, která sama pokračuje dál v tradici a já před ní hluboce smekám.
Jen je mi líto, že výstava, jejíž organizace je velmi náročná, nemá propagaci, jakou by si zasloužila. A protože se v aule cvičí jóga, trvá jen několik dní. Tak mi to přišlo jenom jako " děti sobě " a to je moc veliká škoda.
Sdělovací prostředky, reportéři " šmírují " kdejaké skandály, zasahují do soukromí lidí, sbírají jen vzrušení a negativa, zatímco někde skromně pracují děti se svými učiteli , vytvářejí plnohodnotná portfolia a vše je nějak ukryto. Možná by pan ředitel měl být aktivnější, pozvat hosty, místní noviny...Nepřísluší mi hodnotit , to ne, jen mi bylo trošku líto, že se o té akci tak málo ví.
Den Země - každoroční dubnové energie s sebou přináší kouzlo té nejkrásnějšéí zeleně.Jaké bylo mé překvapení, dřevěná zábradlí zářila právě zelenou svěžestí. Vzpomněla jsem si na dobu, kdy školní budova byla představována Japoncům. Zábradlí tmavě hnědé. Jen na tehdejší dobu unikátní stavba. A dnes? Škola mi připadá stále krásnější. Zřejmě tou energií , která ji prostupuje. Každoročně se tam totiž slaví Den Země.

*
I já chci přispět troškou díků té naší nádherné rozkvetlé Zemičce. Každé jaro mě inspiruje trošku jinak. Jaké jsou Letošní jarní energie? Takové.


Probouzení,
jaro samo rychle vstalo, zazpívalo ...
Duhové bublinky vzduchem letí,
přináší vůni květů,
čekají,
až vyslovíš prostinkou větu.
DĚKUJI.
Děkuji, země má líbezná,
děkuji za ty dary,
děkuji Vesno, že vrátila ses zase,
věřím ,že opět v lepším čase než vloni, předloni,
že mění se lidské vědomí,
že každý člověk děkovat bude denně,
zaslouží si to planeta Země.
DĚKUJI.Pedig - výrobky Moniky Horké

8. dubna 2017 v 20:56 | Monika |  Pro inspiraci
Levandulky, veselé, milé, vyloudily mi úsměv na tváři.
A protože budou Velikonoce, vybrala jsem ještě několik výrobků.A kdo by nepřál štěstí?


Paní Monika Horká vyrábí samozřejmě i užitkové předměty - vařečníky, košíky, kazety .... pojdťe se k ní podívat.
Budete svědky setkání trpělivosti, nápadů , krásy. Uvidíte kvalitnější fotografie.
(zmenšila jsem foto trošku více, tak se omlouvám)


Velikonoční perníčky Jany Římanové

3. dubna 2017 v 14:04 | Eva a Jana |  Pro inspiraci
Pernikářka Jana Římanová snad peče ve dne v noci. Když jsem viděla množství perníkových kraslic a každá je originálem, nevím, kde ta mladá paní bere tolik motivů ,které kombinuje v duchu lidové tradice. Tady pracuje láska.