Listopad 2013

Jak si uháčkovat sněhovou vločku

29. listopadu 2013 v 23:26 | video |  Pro inspiraci

A když budete na YOU TUBE, tak najdete mnoho dalších. A pokud víte o něčem hezkém, šup s tím do komentáře. Děkuji a pozdravuji.

Rozdávej lidem dobro

28. listopadu 2013 v 13:46 | Eduard Tomáš |  Citáty
Rozdávej lidem dobro. Rozdávat můžeš však jen to, co máš. Proto buď dobrý! Odmítni ihned všechny negativní ideje, jakmile se objeví v tvé mysli. Každý den před spaním a rovněž tak ráno po probuzení si dávej sugesce, že budeš celý den myslet a jednat správně a pozitivně. Drž se míru, který je uvnitř tebe. Negativní city se v tobě nesmí udržet ani na okamžik. Nebuď nelaskavý a nesnášenlivý. Boj s omezujícími okolnostmi, ale také s vnitřními nepřáteli končí až v poznání a ještě pak musíš být opatrný na drobné reakce hněvu a rozmrzelosti. Ihned je v sobě znič. Buď pevně odhodlán zvítězit nad všemi negacemi. Nahraď je ihned pozitivním myšlením.
Eduard Tomáš

Od srdce k srdci

28. listopadu 2013 v 11:26 | Eva |  Slova a obrázky
Už dlouho u nás nesvítilo slunce, opravdu takový pošmourný čas. Probouzíte se za tmy, během dne zamračeno a ve čtyři už zase tma. Rozhodla jsem se to vnější " přítmí " trošku prozářit a vytahuji ze složky obrázek, o němž si myslím, že to dokáže.


Takové světlo na cestu. Květ radosti. Radost sama...
Protože...
Od srdce k srdci přichází láska.V tu chvíli také sama.
Jakmile se dotkne Tebe,
zajiskří vlna rozdávání,
pozmění vše,co kolem se zdálo šedivé,
zavolá ostatní, zavolá na jiné,
aby vždy po boku kráčela s námi...
Láskyplné objímání...
Pod mraky slunce skrývá svoji zář,
láska ti však přináší svatozář
a ty pak nosíš slunce v duši,
to paprsky šimrá, aniž kdo tuší.
To kráčí Láska s Radostí...
E.L.Malíř snů - Freydoon Rassouli

27. listopadu 2013 v 9:27 | Dobromila Lebrová
Nazývají ho malíř snů. Jeho umění považují za božské. Jeho stylem je tzv. fusion-art; název si dal dokonce registrovat a učí jej mnohé umělce, především v severní Kalifornii...
Fusion-art je umělecký směr 21. století, který snad můžeme popsat jako snahu o syntézu vyjádření palčivých otázek současnosti. Spojuje vidění dnešního chaosu, ale i chaosu jako fyzikálního jevu, útoky na všechny smysly diváka i všechny možné současně dostupné technologie. Užívá fraktálů i různých vizí především vizí vesmíru, ale i univerza ještě v hlubším jeho chápání. Snaží se přejít od lineárně pojímaného umění k umění vícerozměrnému. Používá různé žánry a výběr technik i žánrů je omezen pouze samotným umělcem.

Malíř snů - Freydoon Rassouli o svém umění prohlašuje: "Tvoření je produkt synchronizace naší energie s vesmírem. Když jednou zakusíme celek a rozpoznáme ho, uvědomíme si, že nejsme ničím jiným než božskou tvořivou energií..." "Nezačínám malbu s náčrtky. Nemaluju na místě a nemaluju podle fotografií. Místo toho, mnohá rána, před svítáním, vylezu na horu, k jejímu vrcholu. Zde, sedě zcela v osamění, sleduju východ slunce, pozoruju rostliny, otevírající své listy, poupata, trhající své obaly a ptáky zpívající o příchodu svého tvůrce. Je to vzájemně propojený klid..." "Spojitost" je nejdůležitějším hlediskem mojí práce. Věřím, že na tomto světě sen a skutečnost existují společně... Moje malby inspirují; proto dovolují pozorovateli zakusit nekonečný výhled a vnímání. Nejsou abstraktní, představují cosi, co je více skutečné než jsme schopni svými smysly pozorovat. Dovolují divákům, aby se inspirovali svým vlastním vnímáním mimo jejich smysly a jejich okolí..."
Freydoon Rassouli je snivý, možná i jasnozřivý umělec íránského původu, žíjící ve spojených státech. Narodil se 18. listopadu 1942 v Isfahánu v Íránu.
Představu spojení Tvořivého světla s Božskou nádherou měl od dětství. Pěstoval ji v něm jeho strýc, který byl mystik. Vyrůstal v historickém domě, vyzdobeném freskami a spletitými květinovými vzory. Oblíbil si malířství a mystickou poezii a navštěvoval hodiny mnohých klasických i impresionistických umělců.

Objevil také způsob, jak vyjádřit své podvědomé pocity, aby se o ně mohl podělit s ostatními.
V patnácti letech byl uznán jako nejlepší student uměleckého směru v Íránu a dostal státní stipendium ke studiu v Evropě. V r.1963 se přestěhoval do Spojených států, kde studoval malířství a architekturu na univerzitě v Novém Mexiku a získal hlavní cenu Institutu mezinárodního vzdělávání.
Svoji kariéru začal jako architekt, ale převážila láska k malířství a začal tvořit svůj jedinečný styl - fusion-art.
Namaloval množství obrazů, ilustroval knihy a časopisy. Měl velký počet výstav, nejen v Americe, ale i v Evropě. Jeho posledním velkým dílem je freska "Anděl jednoty" o výšce 16,75 m a neuvěřitelné šířce 335,25 m. Rozpíná se na Washingtonově bulváru v městě Venice v Kalifornii an samém jeho konci už na pobřeží Tichého oceánu.
Potěšit se tvorbou tohoto malíře můžeme na: www.rassouli.com

Vize budoucnosti

25. listopadu 2013 v 22:03 | Jan Menděl |  Slova a obrázky
Chtěl bych tě teď poprosit o jednu malou věc. Nadechni se a vydechni, uvolni se a na malou chviličku odlož svůj kritický rozum a skepsi. Dovol si na krátký moment vklouznout do světa fantazie, kde je všechno možné a nic není nemožné. Nepřestávej číst jenom proto, že ti nějaká myšlenka přijde absurdní nebo utopistická, ale vrať svou mysl do dob, kdy pro tebe bylo všechno představitelné, a čti dál. Nechci po tobě nic víc, než abys na okamžik vpustil do své mysli jednu možnost, byť by se zdála sebenemožnější.

Je nedělní odpoledne, sedíš v obýváku a popíjíš kávu po dobrém obědě. Posloucháš příjemnou hudbu, venku krásně prší a zvuk bubnujícího deště na okapu ti připomíná, jak se máš skvěle, že jsi doma a zrovna nikam nemusíš. Když v tom ti zazvoní telefon a na druhém konci drátu se ozve tvůj kamarád, který ti plný vzrušeného nadšení říká, ať si okamžitě pustíš televizi. Jeho tón je tak naléhavý a pronikavý, že tě ani nenapadne váhat, pokládáš telefon a zapneš televizi. Na obrazovce stojí MIMOŘÁDNÉ VYSÍLÁNÍ. Začínáš cítit zvláštní druh napětí a vnitřního chvění. Omylem stiskneš tlačítko a přepneš na další kanál, kde k tvému ohromnému překvapení vysílají to samé: mimořádné vysílání.

Neznámá mimozemská civilizace oznámila, že v následujících dnech navštíví planetu Zemi a její obyvatele. Přichází v lásce a v míru a s dobrými úmysly. Její zástupci se postarali o to, aby žádná vláda nebo vládní organizace nemohla tuto zprávu zadržet, a také se krátce představili: Přichází z planety, kde její obyvatelé velmi podobní lidem dosáhli vysokého technického, morálního a duchovního stupně a přicházejí na Zem, aby nám pomohli urychlit náš vývoj a zachránit nás před zkázou, která nám hrozí. Chtějí nás naučit, jak získat a využívat neomezenou energii, a pomoct nám s výstavbou technologií, které je k tomu zapotřebí. Nic od nás nechtějí ani nepožadují, naopak přichází proto, aby nám dali a ukázali to, co ještě neznáme. Je oznámen přesný čas a místa jejich příletu a lidé jsou vyzváni, aby nepanikařili a vyčkali na další události, které pro ně budou jen příznivé.

V několika následujících dnech vládne na Zemi ohromné vzrušení. Celý svět nemluví o ničem jiném. Velké korporace a vlády se křečovitě svíjejí strachem, protože se bojí, že nadešel konec jejich vládnutí. Někteří lidé jsou v nadšeném očekávání, jiní propadají depresím a strachu z neznáma. Nicméně poselství a forma, jakým se tato civilizace představila, dává všem rozumným lidem tušit, že jde skutečně o vyspělejší rasu, která přichází s dobrými úmysly.

Nastává den D a vesmírná delegace přichází na Zem. Místa jejich příletu jsou v obložení médií i přes velkou nevoli vlád a korporací, kterým velmi vadí, že nad nastalou situací nemají žádnou kontrolu. Zájem lidí je ale tak enormní, že ho nemůže nic zastavit. Zpočátku byly sice tendence zakázat médiím vysílat jakékoliv informace spojené s touto bezprecedentní událostí, ale v lidech se něco hnulo, mnoho z nich překonalo strach a zrodila se v nich nová naděje, která jim dodala odvahu postavit se svým nadřízeným a pro některé z nich udělat poprvé to, co cítí, že je správné.

Celý svět napjatě přihlíží, když zástupci delegace v lidských tělech mluví znovu v přímém přenosu o tom, kdo jsou, odkud přicházejí a co přinášejí. Jejich znalosti vesmíru, energií a kosmických zákonů a spojitostí jsou dechberoucí. Vyzařuje z nich láska, dobro a pokora, ale zároveň budí respekt a jejich přítomnost a styl vyjadřování má hluboce uklidňující efekt na všechny, kteří je sledují. Během vysílání také ukazují některé ze svých přístrojů a dovedností s příslibem, že nám všechno ukáží a naučí. Jejich podmínky jsou jasné a přísné: vše, co vás naučíme a co vám dáme, musí být volně přístupné pro všechny.

Nastává neuvěřitelně živé a nadějí prodchnuté období výstavby a spolupráce. Tisíce zástupců vesmírné delegace vstupují do všech sfér a oblastí. Někteří lidé se jich bojí a brání se, oni však nikoho nenutí. Ovšem mnohem větší procento lidí ze všech možných oborů cítí jejich moudrost a vyspělost a sami přicházejí, aby se něco naučili. Vesmírní zástupci představují koncept využívání neomezené energie a učí lidi, jak ji mohou získávat a implementovat do již existujících infrastruktur. Elektřina, plyn a nafta jsou brzy nahrazeny touto neomezenou energií. Z řad lidí se ozývají a přicházejí tisíce a časem miliony dobrovolníků, kteří se chtějí podílet na této kolosální restrukturalizaci celého systému. Volná a všem dostupná energie má ohromný dopad na ekonomiku, která se začíná nezadržitelně hroutit. Lidé začínají pomalu chápat, že s touto technologií a systémem nebudou již závislí na penězích, přestávají mít strach z budoucnosti a postupně začínají opouštět zastaralé a zkostnatělé systémy, ve kterých zůstávali jenom proto, aby uživili sebe a své blízké. Jak se nový systém a infrastruktura rozrůstají, začíná postupně vznikat volná distribuce jídla. Vesmírní zástupci přináší technologie do zemědělství, dopravy, zdravotnictví, školství a všech dalších odvětví. Díky neomezené energii a ochotě stále vzrůstajícímu počtu lidí se ze světa vytrácí strach z nedostatku. Energie, voda a jídlo jsou volně distribuovány a stále více lidí opouští své nesmyslné práce, ve kterých je už nic nedrží. Mají domov, vodu, jídlo a energii zadarmo, a tak začnou trávit čas se svými rodinami a po nějakou dobu nic nedělají. Když si ale dostatečně odpočinou a vstřebají novou změnu, uvědomí si, že je nebaví jen tak být doma a nic nedělat. Začnou si uvědomovat, že mají určité schopnosti, dovednosti a talenty, kterým se teď mohou volně věnovat, a tak postupně začínají vyhledávat nové organizace a místa, kde by se mohli rozvíjet a dělat to, co je baví. Tím, že vědí, že o všechny jejich základní potřeby je postaráno, netrápí se už tím, že za svoji práci nedostanou odměnu, a naopak chtějí přispět k tomu, aby každý mohl mít všechno, co potřebuje a zároveň dělal to, co je mu blízké a co ho baví. Rodiče už nenutí chodit své děti do školy a učit se nesmysly a místo toho vyhledávají "nové" školy, které jsou zaměřené na rozvoj přirozených dovedností dítěte. Už není třeba strašit děti tím, že když nebudou mít školu, nebudou mít dobrou práci, tudíž nebudou mít dost peněz na to, aby se uživili. Nastává ohromná revoluce školství a vzniká kult individuality a osobního rozvoje. Každému je dovoleno být sám sebou a dělat to, co ho baví, a protože všude vládne klid, mír, harmonie a hojnost, lidé mají přirozenou potřebu dávat a pomáhat, protože už nejsou svazováni strachem a nedostatkem.

Banky jsou už zavřené a jejich budovy jsou přestavovány v potřebná centra všech možných zaměření. Miliony firem se rozpadly nebo nezvratně rozpadají. Telekomunikace je postavena na nové neomezené technologii a je všem volně přístupná. Za přispění neuvěřitelného nasazení, technologie a zdrojů zástupců vesmírné delegace ve spolupráci s dobrovolnou prací milionů a milionů lidí se vyrábějí přístroje, oděvy, potraviny, nábytek, které se postupně volně šíří mezi lidi k těm, kteří je potřebují nebo chtějí. Díky neomezené energii nikdo neztrácí. Lidé se učí trpělivosti a ví, že časem se dostane na všechny a že čím víc lidí se zapojí do tohoto systému, tím dřív bude zaopatřen každý člověk na Zemi, který o to požádá. Staví se nové ekologické domy a zároveň probíhá ohromná reforma již existujících domů, které všechny přechází na ekologický způsob fungování. Do vzduchu se již nevypouští žádné zplodiny, nikdo už netěží ropu a plyn. Příroda se začíná regenerovat a vibrace planety rapidně vzrůstají. Jsou vytvářeny instituce a projekty na pomoc přírodě ve zničených oblastech, na očištění vzduchu, vody a půdy, na léčbu psychicky i fyzicky nemocných. Lidé přestávají krást, závidět si a nenávidět se, protože už je neovládá strach, každý má svobodnou vůli a může se buď zapojit do tohoto systému, nebo z něj může pouze těžit, ale nemusí se do něj zapojovat. Neomezenost energie a vyspělý stupeň technologie a automatizace dovolují, aby "pracovala" pouhá část populace, která tuto práci dělá proto, že chce, a ne proto, že musí. Celková nálada a atmosféra společnosti je k nepoznání. Po celém světě létají ekologické dopravní prostředky a každý člověk může neomezeně cestovat. Jediné, co musí udělat, pokud chce letět řekněme z Prahy do Sydney, je zarezervovat si na internetu místo. Všude na světě jsou udržovány a stavěny hotely pro cestující, které fungují na stejné bázi jako letenky a jízdenky - stačí si je pouze zarezervovat.

Díky neexistenci peněz a nemožnosti kumulovat majetek zaniká mnoho lidských činností. Lidé už například nemají potřebu vyrábět drogy, protože jediné, co je k tomu hnalo, byla vidina peněz. Ten, kdo cítí, že chce drogy brát, si je musí sám vyrobit, což většina lidí postupně vzdá nebo přejde na přírodní druhy pěstování, pokud stále cítí onu potřebu. Co se týče alkoholu, někteří lidé si dál doma dělají víno, slivovici, whisky atd., ale většinou jen pro vlastní potřebu a pro své blízké. Ten, kdo vyrábět alkohol neumí, se to buď musí naučit, nebo má smůlu. A tak přirozeným nenuceným způsobem se lidé začínají odvracet i od alkoholu. Nikoho už nemotivuje mít ohromný lihovar a vyrábět "chlast" ve velkém, protože mu za to nikdo nezaplatí a on už na tom nezbohatne… Ale i zde vládne naprostá svoboda, pokud někdo chce mít lihovar, vyrábět alkohol a volně ho distribuovat, může.

Obdobná situace nastává i ve výrobě masa. Málokdo má totiž chuť a potřebu mít velký masokombinát a hromadně v něm zabíjet zvířata. Lidé se spíš vracejí k přirozenějšímu způsobu života, a pokud chtějí mít maso, pěstují si doma slepice, krávy, králíky a jestliže chtějí, tak je i jedí. Kdo žije ve městě a nechce si nebo nemůže pěstovat vlastní zvířata, tak bude jíst maso mnohem méně, protože se k němu tak snadno nedostane. A možná časem přirozeným vývojem lidé přestanou jíst maso úplně. A zase - možná ano, možná ne, nic není předepsané, ani zakázané. Jen nic už není poháněno vidinou zbohatnutí nebo motivováno strachem, a tak přirozený vývoj společnosti nabere úplně jiný, nečekaný směr.

V tomto novém uvolněném systému dál samozřejmě budou problémy, neshody a výzvy, které bude potřeba řešit, ale ke všem těmto problémům bude zaujímán úplně nový a odlišný postoj. Dobrovolní terapeuti a psychologové budou pomáhat lidem ve vězení s tím, aby se mohli začlenit zpět do svobodného života. Pokud někdo bude zabijácký psychopat, bude nadále potřeba izolovat ho od společnosti, ale bude mu věnována naprosto jiná péče a pozornost, než tomu bylo doteď. Ve spolupráci se zástupci vesmírné delegace budou vyvíjeny nové systémy léčby psychických nemocí, které budou založeny na hlubokém chápání lidského ducha a jeho vývoje. Dobro v každém člověku bude den ode dne růst, protože jediný faktor, který blokoval rozvoj našeho vrozeného dobra, byl strach, a ten se postupně úplně vytratí.

Zbrojní průmysl se rozpadne, vlády ztratí jakýkoliv vliv nad lidmi. Nemůžete ovládat člověka, který má všechno, co potřebuje, a ničeho se nebojí. A když máte i vy všechno, co potřebujete, a můžete žít spojený život s lidmi, které máte rádi, nemáte ani potřebu někoho ovládat.

Po nějakém čase, až tahle celá ohromná změna z velké části proběhne a stane se z ní nová podoba společnosti, začnou lidé cítit stále silnější potřebu proniknout do tajů ducha. Od zástupců vesmírné delegace, kteří budou duchovně mnohem vyspělejší, dostanou možnost učit se o duchovních zákonech, duchovním rozvoji a pokroku. Lidé budou mít mnoho volného času a energie k tomu, aby zkoumali přírodu, vesmír, lidskou duši, aby skládali hudbu, kreslili, zpívali, tančili, radovali se. Masový zábavní průmysl se rozpadne, protože systémy, které ho udržovaly, byly založeny na kumulování majetku a peněz, a umění a zábava bude více decentralizovaná. V každém městě a vesnici budou společenská centra, kam se lidi budou chodit bavit, ať už jako diváci nebo jako účinkující. Díky volnému internetu a sdílení informací, hudby a videa budou dál na světě "celebrity", které zaujmou velké množství lidí, ale jejich sláva bude živena pouze a jenom zájmem jejich posluchačů a diváků. Nikdo nebude diktovat a cenzurovat, umělci budou tvořit umění pro radost a ne pro vidinu úspěchu.

Bude existovat určitá replika vlád a úřadů, ale jejich jediným účelem a cílem bude zajistit, aby každý člověk měl a dostal vše potřebné. Její úloha bude spočívat v organizaci a distribuci pro blaho všech lidí. A také v nich budou pracovat lidé dobrovolně. Lidé, kteří rádi pomáhají, mají organizační schopnosti a dobré nápady, ti se budou dobrovolně hlásit na tato místa, aby mohli být společnosti užiteční. Pokud bude někdo pracovat v nové vládě nebo na novém úřadě, bude ho čekat pouze záslužná práce, žádné výhody, úplatky, ani nic podobného. Tím se to celé přirozeně vyselektuje a na takzvaných "vedoucích" místech budou jenom lidé, kteří budou mít silné sociální cítění a vysoký morální kodex. Hamižného vychcánka už taková práce nebude vůbec lákat. A co se stane s hamižnými vychcánky? Nic. Zpočátku se budou snažit vymyslet, jak by mohli z tohoto nového systému profitovat, ale nakonec je nic nenapadne, protože tam, kde je vše volně přístupné, je nemožné lidi na něco utáhnout, pokud to pro ně není prospěšné. Takže takoví lidé to za nějakou dobu vzdají, pak si budou užívat svobody a pohody, že nic nemusí a ono už to samo o sobě je asi dost změní. Možná si mnoho z nich uvědomí, že celý život je hnal strach z nedostatku a snaha být lepší než ostatní, ale najednou důvody pro takové chování jsou pryč a oni vlastně nevědí, co dělat se svým životem. Všudypřítomná rostoucí harmonie a solidarita pak postupně ovlivní a přemění i nižší charaktery, neboť v každém z nás je zakořeněno dobro a síla davu v tomto případě ukáže svou světlou tvář a namísto aby lidi stahovala níž do bahna, je začne vytahovat výš ke světlu.

A pak jednoho krásného dne mohou zástupci vesmírné delegace říct: Svůj úkol jsme splnili. Naučili jsme vás novým způsobům myšlení a ukázali vám, jak je možné žít v hojnosti a míru. Teď už můžeme odejít a ponechat vás vlastnímu osudu.

Tak… Jak se cítíš? Jak na tebe působí tahle představa? Co jsi cítil, když jsi jí četl? Myslíš, že je úplně nemožná? Je ve vesmíru něco nemožné? Není snad vesmír plný energie a inteligence? Mám jenom jedno přání. Představ si ten ideální svět a dokresli si ho svým vlastním způsobem. Ujasni si, jak by vypadaly všechny ostatní věci, na které jsem zapomněl. Představ si svůj život v tomto novém světě a systému a vykresli si ho do nejmenších detailů. A pak, až tvoje představa pro tebe bude opravdu ucelená a budeš s ní spokojený, si řekni: TAKOVÝ SVĚT JE MOŽNÝ

Květ života

25. listopadu 2013 v 21:31 | video |  Záhady a tajemno

Člověk se rodí nekonečný

25. listopadu 2013 v 13:09 | Osho |  Zajímavé knihy, odkazy


Když se dítě narodí, má neomezené možnosti. Jakmile však přijme názory společnosti a začne se vyvíjet jedním směrem, jeho možnosti ubývají. Dítě přichází na svět mnohorozměrné, ale dříve či později se začne rozhodovat, čím bude. A my mu v tom pomůžeme, aby se stalo někým.
Jedno čínské rčení říká, že člověk se rodí nekonečný, ale pouze výjimeční lidé jako nekoneční i umírají. Když jste se narodili, byli jste čistou existencí. Až umřete, budete lékařem nebo inženýrem nebo profesorem. Celý život jste byli neúspěšní!
Když jste se narodili, měli jste nekonečné množství možností, všechny dveře vám byly otevřené - mohli jste se stát profesorem, mohli jste se stát vědcem, mohli jste se stát básníkem; měli jste miliony možností. pak jste se usadil a stal jste se profesorem - profesorem matematiky, odborníkem, specialistou. Váš život se stále zužoval a dnes jste jako úzký tunel, který se neustále zužuje. Narodili jste se otevření jako jasné nebe, ale brzy jste vstoupili do tunelu, ze kterého se už nikdy nedostanete. Tím tunelem je vaše ego, jež se ztotožňuje s vaší funkcí.
Je urážející, když si o někom myslíte, že je úředník. je velmi urážející, když si o sobě myslíte, že jste úředník; je to velice ponižující. Jste bohové a bohyně, nic míň. Možná jste více, ale určitě nejste méně. Když říkám, že jste bohové a bohyně, myslím tím, že máte neomezené možnosti, nekonečný potenciál. Možná se nesnažíte svůj potenciál realizovat úplně - to však nemůže nikdo, protože je tak obrovský, že je to nemožné. Jste celý vesmír; svůj potenciál nemůžete vyčerpat ani v nekonečném čase. To mám na mysli, když říkám, že jste bohové - jste opravdu nevyčerpatelní.
Něco však realizovat budete. Naučíte se jazyk, stanete se velmi výřečnými a možná se stanete řečníky. Máte smysl pro slova, možná se stanete básníky. Máte dobrý sluch, máte rádi hudbu a možná se stanete hudebníky. To jsou však jen nepatrné možnosti. Nemyslete si, že to je všechno. Nemyslete si, že tím jste hotovi. Nikdo není nikdy s ničím hotov. Ať jste udělali sebevíc, není to vůbec nic ve srovnání s tím, co ještě udělat můžete. A cokoliv můžete udělat, není vůbec nic ve srovnání s tím, čím jste.
Ego znamená ztotožňovat se s funkcí. Guvernér má ego - je guvernérem a myslí si, že dosáhl svého cíle. Premiér má ego a myslí si, že dosáhl svého cíle. Co víc si mohou přát?
To je ovšem velmi hloupé, strašně hloupé. Život je tak obrovský, že jej nikdy nelze dokončit. To je nemožné! Čím víc žijete, tím víc možností se vám otevírá. Ano, můžete dosáhnout jednoho vrcholu - a najednou je před vámi druhý, život nikdy nekončí. Člověk se rodí v každém okamžiku, pokud je otevřený svému potenciálnímu bytí.
Pro ego je důležitá činnost, zatímco pro vědomí je důležité bytí. Zen je pro bytí, a všichni jsme pro činnost. Všichni trpíme, protože naše bytí je tak velké a my je nutíme do velmi úzkých tunelů. To nám způsobuje utrpení, to nás svazuje. Ztrácíme svobodu a všude narážíme jen na překážky. Máme pocit, že jsme omezováni ze všech stran. Za to však nikdo nemůže, je to naše vlastní vina.
Moudrý člověk může dělat tisíc a jednu věc, ale s žádnou se neztotožňuje. Když je v kanceláři, je guvernérem, jakmile z kanceláře odejde, přestane být guvernérem a je opět bohem. Když přijde domů, stane se otcem, neztotožňuje se s tím. Miluje svou ženu a je jejím manželem, ale neztotožňuje se s tím. Dělá tisíc a jednu věc, ale zůstává oproštěn od svých funkcí. Je otcem, je manželem, je matkou, je bratrem, dítětem, učitelem, guvernérem, premiérem, prezidentem, metařem, zpěvákem a spoustou dalších věcí - ale s ničím se neztotožňuje. Zůstává transcendentní, je nade vším. Nic ho nemůže omezit. Pohybuje se všemi těmito místnostmi, ale žádná není jeho vězením. Čím více se pohybuje, tím je svobodnější.
Když jste v kanceláři, buďte úředníkem, buďte komisařem, buďte guvernérem - to je naprosto v pořádku - ale jakmile odejdete z kanceláře, nebuďte úředníkem, nebuďte komisařem, nebuďte guvernérem. Vaše funkce skončila. Proč ji tahat s sebou? Nechoďte po ulici, jako byste byli guvernérem - nejste jím. Funkce guvernéra vás bude omezovat; nedovolí vám užívat si života. Ptáci budou zpívat na stromech, ale jak se toho může účastnit guvernér? Jak může guvernér zpívat s ptáky? A přišly deště a páv tančí - jak může stát guvernér v davu a dívat se? To je nemožné., guvernér musí být guvernérem. Guvernér jde svou cestou , nedívá se napravo ani nalevo, nedívá se na listí stromů, nedívá se na měsíc. Zůstává guvernérem.
Taková pevná totožnost vás zabíjí. Čím více jste s něčím ztotožněni, tím více jste mrtví. To si pamatujte. Nic z toho, co děláte, vás neomezuje. Vaše činnost nemá nic společného s vašim bytím. Z hlediska vašeho bytí je vaše činnost naprosto bezvýznamná.
A ještě něco: já neboli ego je ta část mé existence, která předstírá, že je celkem - je to podobné, jako kdyb moje ruka předstírala, že je celým mým tělem. To by byl problém. Jsme součástí nekonečného vesmíru a předstíráme, že jsme celek. Ego je druh šílenství, je to neuróza -megalománie. Ego je velmi šílené, hrozně šílené; budete-li ho chvíli poslouchat, uvědomíte si to šílenství. Ego si myslí, že je všechno možné. Myslí si, že může ovládnout celý svět, že může ovládnout přírodu, že může ovládnout Boha. O ničem jiném nepřemýšlí. Myslí jen na agresi. Myslí, že je všechno možné, že je možné dělat všechno. A je stále agresivnější, stále šílenější.
Ego si myslí, že dokáže všechno. Žije ve falešné představě, že pouhá část je celek. Impotentní ego si myslí, že je všemohoucí. Ego, které vlastně ani neexistuje, si myslí, že je středem veškeré existence. A z toho vzniká veškeré utrpení.
Snažíme se dělat všechno možné, ale nic se nám nedaří, protože vycházíme z mylných předpokladů. Snažíme se být úspěšní, ale nikdy úspěchů nedosáhneme. Každý úspěch přináší zklamání. Nahromadili jsme spoustu peněz, spoustu technických vymožeností, děláme vědecké pokroky, ale naše utpení roste. Trpíme víc než kdy jindy v minulosti. Tak by to však být nemělo. Naše století je vědecky nejpokročilejším stoletím. Nikdy ve své historii nebylo lidstvo tak bohaté, nikdy nemělo takové prostředky k využívání přírodních zdrojů - ale nikdy v historii nebyl člověk tak nešťastný. Co se stalo? Naše základní postuláty jsou mylné.
Pro člověka bez ega je možné všechno; pro ego není možné nic. Chcete-li ovládnout svět, budete poraženi. nechcete-li ovládat, zvítezíte. Vítězí ti, co se vzdají existenci. Vůle vás do ráje nedovede, do ráje vás dovede vzdání se.
(Vybráno z knihy Osho o zenu)Mandalová hádanka 2

24. listopadu 2013 v 16:10 | Eva |  Předlohy
Tentokrát je hádanka jako předloha. Pro děti i dospělé. U mnoha mandal nemusíme rozlišovat věk. I dospělí si mohou vybarvovat mandaly určené dětem z mnoha důvodů. Jedním je třeba takový krátký návrat do dětství. Co jsem tenkrát prožíval, jak jsem se cítil, kdy mi bylo dobře, co vím dnes...
A děti? Ty si poradí s každou mandalou. Jen bychom je měli nechat vybírat ty, které je osloví. A hlavně dbejme, aby si je dokreslovaly a dotvářely po svém.
Dnešní mandala je: 1 - Probouzení sněhových vloček, 2 - Jednota , 3 - Skřítkové snů ...

Krásné cestování po trati Fantazie.

V zahradě těchto dní

24. listopadu 2013 v 0:07 | Eva |  Fotografie a jiné
V zahradě těchto dnů hledám něco rozkvetlého, teplého jako tento podzim a hladí mě jen chmýří mé oblíbené klokaní trávy.


Takto zůstane až do jara, protože některé traviny se nemají stříhat.


Jen můj milý zvoneček se nevzdává .


A gazánie poznamenaná mrazem nasazuje nové pupeny.


A všude jen chmýří.


Tančí svoji píseň věčného koloběhu...


Vytváří strašáčky...


Zahřeje žlutým květem.


A měsíční jahodník kvete a připravuje plody do pohádky O dvanácti měsíčkách.


A pak zazvoní zvonek...


A pohádky je konec.
V mlhavém oparu snáší se pomalu
podzimní chvění.
Havraní krákorání
zimu nahání,
ranní tma uspává stromy.
Jen tráva se zelení a dává znamení,
že k tomu, aby něco kvetlo stále,
je třeba kontaktu se Zemí.
Čím blíže k ní jsme,
tím více vídíme,
čím více se jí dotýkáme,
tím více cítíme.


V rytmu...Natura - Harmony

22. listopadu 2013 v 10:39 | viea |  Videa

Hangdrum

21. listopadu 2013 v 20:17 | video |  Meditace


Zase jsem trošku bohatší o jeden pojem. Hangdrum. Na Fb nám nástroj přiblížila Marie Radvanová následujícím úvodem.
Hudba která léčí. Davide Swarup jeden z nejlepších hráčů na Hangdrum.Meditace.
Vložila video a můžeme meditovat...


Vánoční nabídka obrazů

20. listopadu 2013 v 21:57 | Eva |  Tvorba - videa
Z galerie 2 jsou k dispozici následující obrazy. Všechny vycházejí z formátu A4, jsou v bílých paspartách se sklem,bez loga a grafické linky Jejich cena je v rozmezí 650 - 750, - Kč.
Všechny obrazy z Galerie 2 mohou být na zakázku vyhotoveny jako autorský tisk na plátno napnuté v rámu.
Cenu konkrétního obrazu tištěného na plátno ve velikosti 40 x60 cm na požádání sdělím.
Bližší informace zašlu. Kontakt: e-mail - eva.lipinova( zavináč) seznam.cz
tel. čís. - 734 478 687
Ukázka zapaspartování.


Věřím, že na obrázky už čeká jejich budoucí majitel a ony mu udělají tak velikou radost, jakou přinášely mi při jejich tvoření.
Přeji vám krásnou předvánoční atmosféru .

Recyklace staré rukavičky

20. listopadu 2013 v 17:47 | převzato |  Pro inspiraci

Máte doma staré rukavičky - palčáky?Svět potřebuje mandaly

19. listopadu 2013 v 17:18 | Lubomír Slejzák, převzato |  Mandaly
Mandaly vyjadrujú jednoduchú pravdu, že v každom kruhu, tak ako v duši človeka, je stred. Tento stred je živý a silný, má veľkú príťažlivosť. Byť v strede znamená o všetkom vedieť, vnímať všetko okolo seba rovnocenne, mať ku všetkému rovnako blízko.
Mandalové umelecké formy nájdeme v rôznych kultúrach po celom svete. Kruh je zázračná geometrická forma, ktorá odjakživa priťahovala človeka, takže sa niet čo čudovať, že ho každá civilizácia nejakým spôsobom využila vo svojom živote. Pritom všetky kruhové formy boli v staroveku i stredoveku používané s úctou. Vyjadrovali väčšinou duchovné témy... Do stredu kruhových foriem sa často umiestňovali slnečné symboly, rôzne božstvá, Anjeli, Svätci, Boh, Absolútno, Vesmír, Človek...
Všetky mandaly majú jedno spoločné. Vždy vyjadrujú odvekú túžbu človeka byť súčasťou posvätného priestoru alebo sa k nemu aspoň priblížiť.

Čo je mandala

tibetská mandalaMandala je obraz, ktorý kreslíme alebo maľujeme do kruhu. Samotné slovo MANDALA sa zrodilo v Himalájach medzi Čínou a Indiou - kedysi tu existovala veľká ríša, ktorá sa volala Tibet. V tomto prosperujúcom období tu vzniklo veľa budhistických kláštorov, v ktorých sa mohli ľudia slobodne venovať duchovnému životu. Odtiaľ pochádzajú aj stredoveké rituálne mandaly maľované na koži. (pozn. JPZ: slovo mandala sa objavuje aj v sanskrite, jazyku starovekej Indie, ako aj vo védach).
Zvyčajne sa do stredu mandaly umiestňuje nejaký dôležitý symbol (srdiečko, kvietok, štvorlístok, krížik, bodka, slniečko, hviezdička, anjelik a mnoho iných). Stred mandaly má najväčšiu príťažlivosť, preto dodáva zobrazenému symbolu aj veľa sily. Okolo stredu v kruhových formách sa často opakujú rôzne ozdoby, ornamenty a geometrické formy. Výzdobu obvodových kružníc môžu tvoriť aj rastlinné a zvieracie motívy alebo ľudské postavy. Niekedy sú do týchto kruhových obrazov zapísané aj slová.
Takýto vyzdobený okrúhly obraz má veľkú vnútornú silu a dokáže na človeka silno zapôsobiť - po duchovnej i zdravotnej stránke. Preto je dôležité, aby sa mandaly vždy tvorili s láskou.
V súčasnosti sa slovo MANDALA používa v dvoch významoch:
  1. Jeden význam sa týka označenia všetkých umeleckých foriem, ktoré majú tvar kruhu. Takýchto foriem je na celom svete veľmi veľa aBudhistická mandala mnohé boli vytvorené v dávnych dobách. Dá sa povedať, že každá kultúra mala svoje mandalové formy. Poznáme indiánske, kresťanské, antické, egyptské, keltské, alchymistické, dokonca i vedecké mandaly. Jeden z prvých vedcov - všestranný umelec, architekt, vynálezca, bohém svojej doby - Leonardo da Vinci sa o mandalové formy zaujímal celý život. Pomocou kruhového pohybu skonštruoval komplikované mechanické stroje, v architektúre ho fascinovali stavby s kruhovým pôdorysom - tzv. ideálny dom.
  2. Druhý význam slova MANDALA sa viaže na označenie tibetských budhistických obrazov, ktoré sú sypané z farebných pieskov. Budhistickí mnísi ich tvoria vrámci svojho náboženského rituálu. V strede takejto pieskovej mandaly býva zvyčajne zobrazené nejaké božstvo. Pieskový obraz tvoria mnísi spoločne aj niekoľko dní. Na záver sa mandala z piesku zmetie zo stola a vysype do rieky - znamená to uvedomenie si faktu, že všetko je pominuteľné.
V indiánskej kultúre bola mandala veľmi dôležitá. Odpradávna sa používala na zasvätenie do tajomstiev ľudskej duše a prírody. Pomocou mandaly, očistenia sa a pôstu vedeli šamani liečiť choroby, cestovať do ríše snov alebo predpovedať budúcnosť.
Dokonca aj ľudová kultúra slovanských krajín je nesmierne bohatá na mandalové formy, či už sú to maľované taniere, kroje a výšivky, predmety dennej potreby alebo symboly. Slovanské národy sa právom považujú za krajiny s najbohatším folklórom na svete.
Existujú aj tzv. psychologické mandaly - Carl Gustav Jung objavil liečivú schopnosť okrúhlych obrazov a stal sa prvým propagátorom slova "mandala" v Európe. Zistil totiž, že keď jeho pacienti namaľovali sériu okrúhlych obrazov - mandál (stretol sa s nim prvýkrát v Tibete), tak sa im zlepšil zdravotný stav. V týchto tajomných obrazoch nevedomky vyjadrili to, čo ich trápi - a keďže si svoju duševnú bolesť mohli cez svoje vlastné namaľované obrazy lepšie uvedomiť, tým sa dokázali aj uzdraviť.
antická mandala alchymistická mandala indiánska mandala keltská mandala slovanská mandala

Indické mandaly

Indická kultúra je prastará. Rovnako aj mandaly, ktoré prirodzene patria k náboženskému životu hinduistov. Indická mandala má špeciálne pomenovanie - Jantra. Zo všetkých sa považuje za najsilnejšiu šrí jantra. Tieto posvätné obrazy slúžia na uctievanie rôznych božských aspektov, majú schopnosť uzdravovať, pomáhať a ochraňovať. Indické mandaly pomáhajú hinduistom prehlbovať náboženský zážitok a skoncentrovať sa do vnútra duše.
Veľmi dôležitým sprievodným prvkom jantry je mantra - slovná posvätná formulka. Obraz sa tak spája s opakovaným zvukom slova a získava na sile.

Mandala je kozmogram Vesmíruindická mandala

Medzi posledné zaujímavé objavy vo fyzike patrí napríklad nájdenie paralely medzi podstatou Einsteinovej teórie relativity svetla a tibetskou mandalou. Helmut Hansen na základe vedeckých výpočtov vyslovil predpoklad, že v tibetskej mandale je výtvarne a geometricky vyjadrený univerzálny model Vesmíru so svojim viditeľným aj neviditeľným spektrom energií, dokonca, že v sebe ukrýva aj poznanie nadsvetelných rýchlostí, ktoré ešte len budú objavené. Potvrdilo sa tak vlastne to, čo zasvätení budhisti o mandale vedeli už dávno.

Mandala je skutočne univerzálny fenomén. Prijíma ju náboženstvo i veda.
Zistil som, že mandala je aktívny prostriedok, ktorý vnáša do priestoru svetlo a harmóniu, dokáže nenápadne formovať a usmerňovať myšlienkové pole človeka podľa toho, ako ju naprogramuje. Pre nezasväteného človeka je mandala len obyčajný obraz, ktorý akceptuje ako normálnu výzdobu interiéru, pre človeka znalého je to vzácny harmonizačný prostriedok, s ktorým môže vstúpiť aj do intímneho vzťahu.

Verím v mandalu

Zo začiatku som si aj ja kupoval špeciálne dekoratívne predmety z ezoterických obchodíkov. Niektoré mi prirástli k srdcu a dodnes sú stálou výbavou môjho životného priestoru. Obdivujem čínskych drakov, brúsené kryštálové guľôčky s dúhovým efektom a jemné zvonkohry. Milujem polodrahokamy (fluorit, krištáľ, ametyst) a tri čínske mince mám v peňaženke, v aute, aj na kľučke vstupných dverí.
Škoda len, že nepoznám osobne tvorcu týchto krásnych artefaktov. Bol to starý Číňan alebo pekná mladá Vietnamka? Bol smutný, utrápený alebo veselý a vedel hovoriť vtipy? Vyrábala tie veci s Láskou alebo to robila iba pre peniaze? A vytvoril to vôbec človek? Nebola to náhodou nejaká plnoautomatizovaná linka? Kvôli týmto pochybnostiam by sa mali všetky harmonizačné prostriedky pred prvým použitím očistiť soľou (ohňom, dymom) alebo studenou tečúcou vodou. Posvätné živly majú totiž schopnosť očMandaly podľa Ľ. Slejzákaistiť predmet od pamäťovej stopy.
Skutočné uspokojenie a nadšenie pre harmonizačné predmety som našiel až vtedy, keď som si ich začal vyrábať sám. Mojou celoživotnou láskou sa stali mandaly. Možno je to tým, že sa v nich dá stále niečo nové objaviť, možno tým, že sa do nich dajú vkladať pocity a myšlienky, ktoré potom vyžarujú do priestoru.
Ženie ma túžba namaľovať takú mandalu, ktorá mi prinesie veľké bohatstvo, zážitok nebeského pokoja a hlbokej lásky. Mandalu, ktorej sa dotkne Absolútno alebo aspoň jeden skutočný Anjel. Mandalu, v ktorej sa otvorím veľkému pochopeniu... Takto sa motivujem predtým, ako sa pustím do maľovania. Treba sa správne nabudiť a veriť si!
Potom to už ide samo... prilietajú vnuknutia, svet navôkol sa zastaví a vy cítite akoby vás niekto viedol. Túto povznesenú energiu pocítia všetci, ktorí sa v budúcnosti s vytvorenou mandalou stretnú. To je tá vzácna chvíľa, kedy autor vkladá do umeleckého diela svoju dušu. Je to čas, kedy do nej vstupuje zvláštne svetlo, ktoré sa potom rozleje do priestoru medzi ostatné živé bytosti...
* * *
Zaujali vás mandaly?
Ďalšie zaujímavé informácie nájdete v týchto knižkách:
Helmut Hansen - Mandala R. Dahlke - Mandaly světa M. Gauding - Mandaly od A do Z C.G. Jung - Mandaly: Obrazy z nevědomí
* * *
Ľubomír Slejzák

Mgr. Ľubomír Slejzák sa venuje výskumu mandalových foriem, ich účinku na ľudskú psychiku a priestor.
Vyštudoval odbor slovenský jazyk - výtvarná výchova na Univerzite P.J. Šafárika v Prešove. Má za sebou učiteľskú prax na ZŠ a SŠ, ako aj na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity na Katedre slovenského jazyka. Päť rokov sa intenzívne venoval šperkárskemu umeniu.
Od roku 2004 sa profesijne venuje čínskemu harmonizačnému umeniu feng šuej, dizajnu a umeleckej maliarskej výzdobe interérov. Od roku 2009 o tomto umení aj prednáša na Univerzite tretieho veku v Poprade.
Prednáša a vedie intenzívne kurzy maľovana mandál po celom Slovensku, kde prezentuje inovatívne spôsoby tvorenia mandál, ktoré človeka očisťujú a liečia. Vytvoril originálny systém tvorby mandál podľa starej čínskej filozofie 5 prvkov - podľa dátumu narodenia dokáže vytvoriť účinný individuálny energetický obraz. Spolu s manželkou Danou už vytvoril viac než 1500 osobných mandál, mnohé z nich za hranicami Slovenska i kontinentu.
Je autorom najväčšej maľovanej slovenskej mandaly, ktorú vytvoril spolu s deťmi v roku 2011 vo svojom súčasnom bydlisku v Spišskom Hrhove.

Děkuji panu Slejzákovi za možnost převzít kompletní článek, s jehož obsahem se plně ztotožňuji.

Podzimní smoothie

18. listopadu 2013 v 21:00 | převzato |  Zdraví, bylinky...

Podzimní smoothie

Podzimní smoothie
1 banán
1 hruška
1 lžíce raw kakaa
1 lžička skořice


Příprava je velice jednoduchá. Všechny suroviny vložíme do mixéru a rozmixujeme :-) .
Tento nápoj výrazně zharmonizuje slezinu a slinivku, zahřeje nás v chladných podzimních měsících a dodává nám velkou dávku vitamínů a minerálních látek. Lze mírně dosladit agávovým sirupem.

Pozvánka pro ty, kdo milují nejen dřevo...

18. listopadu 2013 v 20:22 Slova a obrázky

Prosím sdílejte dále.

Mandalová hádanka

18. listopadu 2013 v 15:17 | Eva |  Mandaly
Na dnešek jsem si pro vás připravila takovou mandalkovou hádanku.
Je jí nedokreslená mandala a je na vás, abyste se rozhodli ji pojmenovat podle pocitů, které ve vás vyvolává.
1. vanilková
2.limetková
3.jiná - jaká ????
Přeji hezké hraní třeba i s dětmi.


Meditace se zvonečky KOSHI

17. listopadu 2013 v 20:11 | video |  Meditace

Kvašená zelenina - picles, pečená jablka

17. listopadu 2013 v 14:07 | Eva |  Zdraví, bylinky...
Již několik dní se těším ze dvou nádherných keramických výrobků paní Orlíkové, keramičky z Jezdkovic.


Hrnec na picles - kvašenou zeleninu - je dokonale řemeslně zpracován, takový milý baňáček, který má i pokličku k zatítžení zeleniny. Dokonce žlábek na vodu, jaký bývá u větších baňáků, neschází.
K podzimní zimní náladě patří vůně skořice, jablíček a vanilky. Neodolala jsem a koupila sobě i kamarádce k narozeninám pec na jablka.


Jablko se může i nakrojit, pokapat rumem, skořící, vanilkovým cukrem a čajová svíčka spolu s vůní pečícího jablka vytváří kouzelnou atmosféru.
Recepty na kvašenou zeleninu najdete na internetu. Je jich hodně a mi se nejvíce zalíbily stránky www.zivost. cz.
Na nich najdete spoustu zajímavých informací i z jiných oblastí. Třeba vás také zaujmou.
A to hlavní, kde mají všechnu tu keramickou nádheru ?
Někdy si pořídím také krmítko pro ptáky a dekoraci do pergoly. Zjistila jsem, že od objevu výše uvedených stránek a informaci o nich u mě - článek v rubrice Hosté z 20. prosince 2011 - už uplynula delší doma. Někdy si totiž splnění přání dává na čas.Někdy si přání musíme splnit sami. Takové Vánoce s předstihem.
A pokud vy sami máte nějaké zkušenosti s kvašenou zeleninou, komentáře vítány.

Odrazy aneb jak hluboká může být plýtká louže

16. listopadu 2013 v 22:55 | Eva |  Fotografie a jiné

To je ona, miska pod květináč, která včas neuklizená dala možnost listům a vodě a obloze vytvářet zvláštní obrazy.Odkrývala tváře a naučila mě, že i plýtká louže může obsahovat hloubku.


Miska, kamínky, taková mandala. Pozastavení nad kruhem. Obcházení dokola.


A tento malý svět vnímáme každý po svém. Kolik skrytého a kolik odkrytého, kolik tváří pomíjivých okamžiků, kdy nebe se svými obláčky snaží se poslat svůj obraz do jedné malé loužičky.A zašlá sláva spadaného listí tlumočí zánik a vytváří naději nového v podobách nevídaných.


Tak kolik tváří vám o sobě dalo vědět?
Jak nahoře, tak dole, sdělovalo nebe a odraz podpěrné spirály vyzýval : " Dívej se vzhůru ..."
A pak všemi směry, přidávám se s poděkováním za ten okamžik vzácného zrcadlení.A najednou je tady reálný svět.Věžák za naší zahradou, bříza, která ho v létě zakrývá...
Jak je možné, že před chvíli tam ten obraz vůbec nebyl, že vnímala jsem jiný svět, nad tím už dnes nepřemýšlím.
Prostě to tak je.


Stáří versus mládí

16. listopadu 2013 v 22:08 | Jiří Suchý , z emailu
Jiří Suchý - Stáří versus mládí

Čas letí jako spřežení
Nad kterým práská bič
Člověk se párkrát ožení
A hned je mládí pryč
Píseň krále Jindřicha VIII. ze hry Šest žen

V posledních dnech mi neušel incident Bohuslava Sobotky kontra starší uchazeči o prezidentský úřad. Určitě víte, co mám na mysli. Pan Sobotka si trochu nešťastně zažertoval na konto jejich pokročilého věku, nejspíš si neuvědomil, že velikou část voličů jeho strany tvoří právě senioři. Od politika to nebylo počínání příliš obratné, ale o to mi vlastně nejde. Celá ta aféra mi připomněla jakousi rivalitu, která vládne mezi stářím a mládím. Sám se s ní občas setkávám, aniž by to nechalo nějakou stopu v mé duši, ale hlavou mi táhnou myšlenky, to jo. Jak ono to vlastně je?

"Stáří je nepěkná vlastnost. Kolik významných lidí jsem před ním uchránil a nakonec jsem sám do toho vletěl", říká král Jindřich VIII. ve hře Šest žen na adresu těch, které nechal popravit. Když jsem psal tuhle větu, bylo mi sedmadvacet. Už tenkrát jsem tušil, že stáří není to, nač bych se měl těšit. Římané výstižně nazvali nachýlené stáří slovy curva senecta. Ve svých mladých létech jsem sice věděl, že, budu-li mít štěstí, tak se svého vlastního stáří dožiju, ale představa jaké to bude, se mi tehdy nedostavila. Dneska už to vím. A taky vím, že ve svém okolí potkávám dvojí druh mladých lidí: jedni mě zahrnují úctou, kterou abych pochopil, musím si nejdřív uvědomit, kolik že mi to vlastně je, druzí na mě hledí jako na něco, co už nemá na tomto světě co pohledávat.

Jako příklad mi vždycky napadne onen případ Kofola. Když jsme otevřeli Semafor v Dejvicích, řekl jsem si, že by se tam v bufetu měla prodávat Kofola. Byl nápoj mého mládí a tak se mi zdálo, že v divadle, které se honosí svým tradicionalismem, by se to hodilo. V Semaforu se tedy začala prodávat Kofola. Jednoho dne se mi udělal nápad: na závěr sezóny uskutečnit jakousi přehlídku her, které onoho roku vznikly - byly čtyři - a po čtyři dny tohoto malého festivalu zahrnovat diváky drobnými pozornostmi. Nakreslil jsem drobné grafiky, které jsme dali divákům na památku, po představení jsme nabídli zájemcům debatu s účinkujícím, a pak nás taky napadlo požádat firmu Kofola o sponzorský dar - o přestávce nabídnout divákům jménem této firmy sklenici Kofoly zdarma.

Na náš zdvořilý dopis se dostavil do divadla mladý muž, který vlastně ani nevypadal jako pako. Pohovořili jsme, prošel si divadlo, a pak nám napsal stručný e-mail, že radši dá ty Kofoly mateřské školce než nám. A vzkázal nám, ať si požádáme o sponzorování výrobce umělých kloubů. Uvědomil jsem si, že je to vlastně nepřítel. Od těch dob se prodává v Semaforu Coca cola - firma, která nám dodala chladicí zařízení a navíc i finanční podporu. Znovu za ni děkuju.

A Kofole děkuju za to, že mě přiměla se zamyslet nad absurdní situací: na jedné straně se mně dostává ze všech stran poct, jakými zahrnuje slušná společnost různé tvůrce v pokročilejším věku, a tak mám na kontě státní vyznamenání od prezidenta republiky, čestná občanství od starostů, čestné doktoráty od univerzit, síně slávy, Thalii a řadu jiných poct, a na druhé straně setkání s mladým ambiciózním mužem,
který toho nejspíš zas až tak moc nedokázal, a ten mi naznačí, že pro něho jsem nula. A ty umělé klouby mě ujistily, že jde o generační rozpor. Prostě mu vadí, že nejsem mlád. A pokročilý věk je mu odpornej. Protože mu však nechci odplácet zlé zlem, přeju tomuto mladému muži, aby se toho hrozného stáří nedožil.

Začal jsem srovnávat své mládí s mládím dnešním a samozřejmě tak, aby to mé z toho vyšlo líp. A musím říct, že nelituju toho, že jsem upínal své zraky k předešlým generacím. Mou inspirací byla dvacátá léta, která jsem v létech padesátých objevoval a hltal. Vzhlížel jsem k Nezvalovi, k Seifertovi, k V+W a kdyby mě některý z nich požádal o basu Kofoly, ochotně byl mu ji přinesl na rameni (auto jsem ještě tehdy neměl) a cestou bych se zajíkal štěstím, že je mi něco takového dovoleno. A tenhle obdiv k předcházející generaci jsem pak vlastně zúročil ve své práci.

Onehdy se ozval mladý sebevědomý muž, který mě vyzval, abych mu přenechal Semafor, včetně loga, za symbolickou jednu korunu a ustanovil ho ředitelem. On že pak dá Semaforu zcela nový ráz, a hned mi poslal na ukázku divadelní hru své přítelkyně. A všechno to myslel vážně. Zřejmě usoudil, že starý = blbý. Chudák. Netušil že to může být i naopak.


Eva Šustr a její první knížka

13. listopadu 2013 v 13:13 | Eva a Eva |  Zajímavé knihy, odkazy
A Evou jsem se seznámila pouze virtuálně a to prostřednictvím stránek Artrelax. Jejich zakladatelkou je Eva Suttnerová,která už mnoho let se snaží dostat automatickou kresbu do škol a hlavně pak mezi učitelé ,hlavně pedagogy na vysokých školách.Syndrom vyhoření je již několik let jejím tématem. A právě ona mě seznámila s další Evou a říkala, že my tři Evy to určitě dokážeme. Plzeň - Český Krumlov- Otrava .Každá trochu jinak ale se stejným cílem. Máme společné zájmy, měly jsme stejnou profesi a jak se obvykle říká , jsme podobně naladěné. Evička Šustr se na dlouhý čas odmlčela a dnes mi přišel od ní tento email:
...Krásný den,
s radostí a láskou oznamuji všem blízkým, přátelům i těm, které jsem směla potkat na cestě životem, že mi osud dopřál stvořit "knižní podobu" zkušeností, které mi změnily život a mění jej stále :-)
Vaší milou vzpomínkou na mě :-D děkuji, že svojí myšlenkou stanete se jejími virtuálními kmotry.
Přeji krásný den všem - s láskou Eva http://www.svetlovnas.estranky.cz/clanky/zajimave/treti-dite--druha-miza--prvni-knizka.html
Mám obrovskou radost, že právě dnes mohu na stránkách, které původně měly být věnovány pouze mandalám a automatické kresbě, splnit kmotrovskou službu a popřát Evině knížce úspěšnou cestu.
I kdybych si nepřečetla následující upoutávku na knihu, věděla bych, že je to kniha psaná srdcem.


TŘETÍ DÍTĚ, DRUHÁ MÍZA, PRVNÍ KNÍŽKA

V životě děláme spousty rozhodnutí. Rozhodujeme se, jaký kabát, auto, televizor či dovolenou. Jakého partnera si vybereme. Jakým rodičům se narodíme. Nebo taky ne. Jenže najednou šup a už jsme tady a nestačíme se divit, poněvadž závoj zapomnění je nemilosrdně zatažen a není cesty zpět...
Rozhodujeme se, čím chceme být a čím rozhodně ne, takže přesně tuto volbu stejně nakonec přitáhneme. Bodejť ne, když své (ne)chuti věnujeme tolik energie, že ji ve finále vlastně posílíme.
A tak si přitáhneme do svého života partnera, přesně takového, kterého potřebujeme, abychom se něco naučili, pochopili. A když pochopíme, odpouštíme, někdy dokonce opouštíme.
Kdysi jsem si přála tři děti. Snad proto, že jsem vyrůstala bez sourozenců, bylo mé přání zaseto obzvlášť silně. Nic nepomohl ani obraz tří dětí v rodině, obraz dostatečně varující
Začala jsem si tvořit přání, vizualizovat do nejmenších detailů ... aby to nakonec dopadlo úplně jinak. I když ne tak docela ...
Hra na obchod byla nejoblíbenější činností. Ne tak prodávat jako komunikovat. Dobrý den, paní, jak se máte, paní... To zůstalo. A taky radit. Hlavně druhým. To by mi bývalo šlo. Ale sama? Jeden problém střídal druhý a nebyl nikdo, kdo by mi pomohl.
Musela jsem hodně padat na hubičku, abych pochopila, odpustila, opustila. Představy, plány, lidi kolem. Protože všechno bylo jinak. Jedno však vím jistě: Nic nebylo špatně. Cokoli mě v životě potkalo, mělo být přesně tak, jak bylo.
Jsem za všechno vděčná. Za to, že se můj sen se třemi dětmi vyplnil. Ke dvěma dospělým přibylo třetí - já sama. Moje vnitřní dítě - děkuji, že jsem TĚ našla. Dávám mu všechno, po čem touží. Lásku bez podmínek, tvořivost, radost. Upřímnou radost z toho, že odložilo kila bolestí a odlehčilo mému zdraví. Že se mi splnilo další přání. Povolila jsem uzávěr druhé míze. Vydala svoji první knížku. Vždyť jsem tak ráda komunikovala! A radila. Jak se máte, paní? Co si přejete, paní?
Změnilo se jedno podstatné. Přestala jsem spoléhat na další kurzy, semináře, zasvěcení, hledat pomoc ve světě ezoteriky a napojování se (dnes už ani nevím na co a na koho). Přestala jsem poměřovat, kdo je na tom lépe a kdo je duchovně dál. Nebyl to projev síly, ale hra ega. Projev slabosti a pýchy. Uvědomila jsem si, že s tímhle už nechci mít nic společného.
Začala jsem spoléhat na svůj vlastní rozum, uzemnila se a učila se naslouchat svému nitru a hlavně tělu. To je náš skutečný rádce, jemu nelze nalhávat, ošálit je, ono nás má dokonale přečtené a jakoukoli nerovnováhu v našem přístupu k životu dá okamžitě znát. Zánětem, nehodou, úrazem, nemocí. Jen vědět, jak naslouchat a rozumět.
Existuje mnoho metod. Některé jsou složité (zbytečně - proč a jaký je jejich skutečný cíl). Složitost mnohdy skrývá manipulační záměry ve snaze vyvolat závislost oslabeného a osudem zkoušeného jedince na někom, kdo je "výše, dále", nebo se pasuje do role guru, ve snaze vyvolávat v nás úctu, respekt. Některé metody jsou však jednoduché, přesto velmi účinné. Říká se, že v jednoduchosti je síla. Ta spočívá v praktičnosti, nenáročnosti, ve vědomí, že zvládnu vše sám, dnes a denně. A také sám vidím výsledky. Ve svém myšlení, psychice, těle, zdraví a vztazích. To vše skutečně začínám uzdravovat. Já sám.
V okamžiku, kdy jsem začala dělat pořádek a zbavovala se všech negativních myšlenek a zažitých vzorců chování, měnily mi život a mění ho stále. S jejich pomocí jsem odložila 10 kg bolesti a 10 cm záchranného pásu, díky kterému jsem zvládla jedno náročné životní období. To, že fungují u každého člověka a vůbec nezáleží na věku, vzdělání, jsou k zamyšlení i ke hraní, jsou pro jednotlivce i kolektiv, se mi potvrdilo během posledních 10 let.
Pro koho je vlastně moje - vaše knížka? Pro každého, kdo chce něco v životě změnit, zlepšit. Pro každého, kdo už nechce být trpitelem, ale tvořitelem. Protože jsme to my, kdo si vybíráme. Do vínku jsme dostali svobodnou vůli. Nebo si myslíme, že ne? Je dobrá výmluva mít takový názor a schovat se za něj. A taky pohodlná. Ono je totiž někdy třeba zvednou zadek a nechat se nakopnout. Nakopnout rozum a změnit myšlení. Pak se totiž dějí zázraky. Dnes a denně.
Spoustu námětů mohou využít jako metodický materiál rodiče, učitele, vychovatele, pracovníci nízkoprahových zařízení, domy s pečovatelskou službou. Pracovat s knihou mohou i pracovníci ve výchovných a vzdělávacích centrech denních služeb pro dospělé. Zkrátka každý.
Stačí jeden klik a dárku sobě, nebo druhému jsme o krok blíž. ZDE
Důrazné varování!
Pozor! Praktikováním těchto metod se vám začne měnit život, způsob myšlení, komunikace, zdraví a dokonce vztahy.
Rozhodně nedoporučuji pro notorické pesimisty, věčné stěžovatele si na cokoli a kohokoli. I když možná právě pro ně to může být ta nejlepší investice...

Pro každý den...

12. listopadu 2013 v 9:20 Meditace

Děkuji Oheňchrlící čtrnáctihlavé z FB za krásné ranní počtení a předávám dále. Autorka je jinak "Jája", která sbírá srdíčka a píše na stránky

Pet'o Bartovic: Prosím položte si levou ruku na srdce, 3x se zhluboka nadechněte a začněte číst pomalu a procítěně.
-----------------------------------------
Rozhoduji se mít ze sebe DOBRÝ POCIT. Stojím pevně na vlastních nohou.
Prosím Matku Zemi, abych se spojil s ní a děkuji za mé uzemnění.
Přijímám a využívám svou sílu. Naprosto stačím na všechny situace. Dívám se na svět očima Lásky a přijetí. V MÉM SVĚTĚ JE VŠECHNO V POŘÁDKU.
MOJE VDĚČNÉ, LÁSKOU ČISTÉ SRDCE POSILUJE MOU DUŠI A OŽIVUJE MÉ TĚLO. ZVLÁDÁM ŽIVOT RADOSTNĚ A SNADNO. PŘEKRAČUJI VŠECHNY MOSTY VE SVÉM ŽIVOTĚ S RADOSTÍ A LEHKOSTÍ. Odpouštím všechny zážitky z minulosti a děkuji za ponaučení. Rozhodl jsem se žít v RADOSTNÉ PŘÍTOMNOSTI.
Vážím si svého těla a chráním je, protože moje zdraví je pro mě důležité.
S porozuměním vědomosti a uvědoměním, které mám, DĚLÁM TO NEJLEPŠÍ V DANÝ OKAMŽIK, CO MOHU!
O lidech ve svém světě mluvím jen pozitivně. Negativnost nemá v mém světě místo!
MINULOST JE PRYČ A NELZE JI ZMĚNIT. SOUČASNÝ OKAMŽIK JE JEDINÝ, KTERÝ MOHU PROŽÍT.
Na všechny zážitky se dívám jako na příležitost, abych se učil a rostl.
Je v mých silách ROZHODNOUT SE , že se během dne budu cítit dobře.
Jsem DOMA ve svém těle.
Říkám životu ANO a on mi spokytuje všechno, co potřebuji.
Moje mysl je nástroj, který mohu použít, jak chci.
DNES SE USKUTEČŇUJE BUDOUCNOST, KTEROU JSEM VYTVOŘIL VČERA.
ŽIVOT JE OPRAVDU VELMI JEDNODUCHÝ, TO, CO VYDÁVÁME, SE NÁM VRACÍ a přijímám tento vesmírný zákon s radostí v mé učení do svého života.
RADUJI SE SE ZE ŽIVOTA. ŽÁDÁM O TO, CO CHCI, A PŘIJÍMÁM TO S RADOSTÍ A POTĚŠENÍM.
PŘINÁŠÍM LÁSKU DO KAŽDÉHO KOUTU SVÉHO DOMOVA A TEN LÁSKYPLNĚ ODPOVÍDÁ TEPLEM A POHODLÝM.
Děkuji za svůj život a učení.

S láskou k sebevědomí a bytím v přítomném okamžiku života....posílám velké srdečné objetí lásky

Hledáme sponzora - Pohádky pro kulíšky II.

11. listopadu 2013 v 18:32 Slova a obrázky
Hledáme mecenáše pro pomoc se zaplacením tisku. Kniha Pohádky pro kulíšky II. bude připravena 17.11. pro tiskárnu.
Kdo do ní přispěl si můžete přečíst zde http://pohadky-pro-kulisky.blog.cz/1306/obalka-pohadek-pro-kulisky-2

Bohužel hlavní sponzor se dostal do finančních problémů a může na knihu přispět polovinou. Aktuálně potřebujeme 65 000 Kč. Občanské sdružení Nedoklubko Vám může vystavit fakturu, na jejímž základě si celou darovanou částku můžete odečít z daní. Do knihy dárci nabízíme logo na obálku a celostránkovou reklamu uvnitř. Křest už je naplánován na 18.12. na vánočním koncertu písničkářů v pražském klubu U Kaštanu (Břevnov).
Pro odečet z daní více zde i s účtem Nedoklubka http://nedoklubko.cz/jak-pomahat/
Darujte
nedoklubko.cz


ZE MĚ - Jsme pokrytci...

9. listopadu 2013 v 17:39 | převzato |  Zajímavé knihy, odkazy
Máme plnou pusu bezpečnosti na silnici, dítě strčíme do sedačky, spoutáme i psa, protože pes má mít také bezpečnostní pásy, a vedle toho jezdí naše auta dvě stě kilometrů v hodině!
To je to, co považuji za pokrytectví! Kdybychom chtěli opravdovou bezpečnost a záleželo nám na lidech, nikdo by tak rychle nejezdil. Nejezdili by kamiony po stejné silnici, jako jezdí malá auta. Ale tady nikomu o skutečnou bezpečnost nejde. Hlavní je, aby se autosedačky prodávaly, aby se prodávaly helmy! Možná budeme chodit v helmách dokonce i po ulicích, nebo nám přikážou nosit brnění, protože se to bude někomu hodit. Vhodná by byla třeba molitanová vrstva, kdyby do nás někdo narazil, aby to tak nebolelo. Když to někdo vymyslí, tak si to koupíme. Protože to bude předpis.
Taky se rádi věnujeme drogové problematice, protože to vypadá ušlechtile. Když se však zeptáme skutečných odborníků na drogy, dozvíme se s úžasem, že největší negativní dopad mají léky a alkohol. Jenomže nenápadná, plíživá závislost na lécích a alkoholu je společností tolerována. Stejnou společností, která začne otravovat pěstitele kaktusů, aby v sobě náhodou neměly mescalin!

Omezená platnost žití

8. listopadu 2013 v 10:12 | z e-mailu |  Slova a obrázkyBylo půl deváté, pracovní dopoledne už v plném proudu, když dorazil postarší pán, osmdesátník, k odstranění stehů z prstu.

Řekl, že spěchá, že má už na devět něco dalšího domluveno.
Viděl jsem, jak je nervózní a řekl mu, aby si sedl;
věděl jsem, že se na něho sotva kdo podívá dřív než za hodinu.
Díval se však pořád na hodinky, a já zrovna neměl pacienta, tak jsem
se rozhodl se na jeho ránu podívat.Hlasování Slavík...

7. listopadu 2013 v 15:03 Videa
Jindřišku znám jako malířku, skladatelku, interpretku a výborno cukrářku, ale především nesmírně citlivého člověka, na kterého se nezapomíná.
Přišel mi email, přimlouvám se za podporu a uvádím odkaz na její videda i stránky.
DALŠÍ ROK VELMI RYCHLE UTEKL A JE TADY OPĚT HLASOVÁNÍ DO ČESKÉHO SLAVÍKA. KOMU SE LÍBÍ MOJE PÍSNIČKY, BUDU RÁDA ZA PODPORU A PŘEDEM ZA NI DĚKUJI.
HLASOVAT SE DÁ JEDNOU PŘES INTERNET ( tam pozor - nejsem v seznamu zpěvaček uvedená, musíte mě slovně vypsat do políčka s označením xxx jménem HENRIETTE)
A DÁLE HLASUJEME PODRUHÉ MOBILEM JAKO SMS. Najeďte si na níže uvedené stránky, tam najdete vše podrobněji.

DĚKUJI VŠEM ZA PŘÍZEŇ A KDO NEBUDE VĚDĚT SKUPINU, PŘIMLOUVÁM SE ZA TURBO, PROTOŽE I TAM MÁM SPOUSTU SVÝCH TEXTŮ.
NÁDHERNÝ PODZIM VŠEM.............. HENRIETTE (Jindřiška)
PS: Také všem děkuji za stálé hlasování do hitparády rádia BONTON s písničkou PÍŠU TI PSANÍ se díky Vám všem stále držím na krásných předních místech. Písničku posílám v příloze, ať víte, pro co v hitparádě hlasujete.