Říjen 2013

Louže

31. října 2013 v 21:16 | Eva |  Fotografie a jiné
Na dně květinové misky vznikla louže. Odrážela oblohu, do dlaní chytala spadané listí.Ukazovala jiný svět. Pak přišlo ráno po malé noční spršce a na louži se objevila olejová skvrna. Louže na mě mrkla JEDNÍM OKEM A POUSMÁLA SE.


Ptáš se, z čeho je ta skvrna? A objevily se další tváře, které jsem kvůli skvrně vůbec nevnímala.Podívejte, jak se listy "ksichtí"...


Jak hezké rty má loužička! Kolik tváří vidíte?A následují dva profily. Vpravo moudrý indián - jen tak klidně pozoruje. Vlevo uprostřed zlostně vykřikuje nejspíše nějaký politik.Pohled z několika stran odkrývá vždy více možností.A abych se moc nezlobila, skvrna se na chvíli v malou vílu proměnila...Ale čert, ten nikdy nespí, a dole vpravo vystrkuje růžky.


Jen tak...

31. října 2013 v 9:48 | Eva |  Předlohy
Krásný poslední říjnový den.
Snažím se vymanit z nepořádku na stole. Výkresy, výkresy... složky.... A k tomu moje paměť.Už nevím, jestli náhodou tato mandalka nebyla zveřejněná, pokud ano, omlouvám se. Padla mi dnes první do ruky.Najednou si uvědomuji, že vlastně podzim potřebuji k tomu, abych si udělala pořádek ve složkách. Nejen záhonky na zahradě potřebují odplevelit, také je třeba roztřídi si obrázky, provětrat, vyhodit, zařadit...K tomu se hodí chladné dny. A pak s chladnou hlavou, bez rozervanosti z " bince " pokračovat dál. A asi cvičit paměť je třeba. A k tomu slouží formální mandaly zvláště tenkrát, když si je kreslíte na čverečkový papír a potom znovu překreslujete. Ale pro tvořivé je to nuda.


Papír podzimkuje - quilling

30. října 2013 v 22:28 | převzato z FB |  Pro inspiraci
Návod na quillingové listy - moc pěkně udělané: http://www.usefuldiy.com/cs/diy-quilled-maple-leaf/


A ještě se objevila velmi důležiý odkaz v komentáři : http://www.be-creative.sk/quilling/
Za to vše patří dík známé kreativní Monice Brydové .


Meduňková s výzvou

24. října 2013 v 23:50 | Eva |  Slova a obrázky

Převzato z FB - výzva NEDOKLUBKa Edith Holé - Už máme 90% cílové částky!!!!!!!! Děkujeme!!! Možná se podaří vybrat i více a pak budeme moci vydat mnohem více výtisků nebo přidat maminkám na neoJIP ke knížce i malé pastelky.
https://www.hithit.com/cs/project/247/vydani-terapeutickych-pohadek.

Podzim na zahradě

24. října 2013 v 10:28 | Eva |  Fotografie a jiné
Včerejší výběr ojiněného rána jsem rozděilla do dvou skupin podle formátu fotografie. Už jste viděli prvních, 11 - jedenáctka je mistrovské číslo a jen dokládá, jaký skutečně Mistr příroda je. Spadané listy dokáže uspořádat tak, že by nás mohla vyučovat. Nádherné barevné kompozice, zajímavá seskupení i kouzlo uvadání.
Zasvítil v trávě lístek šarlatový...Komu patřil? Odkud slétl?


A budoucí kvetení se snoubí s plody letoška a všechno to snažení horkého léta upadá do ticha...


Nejedno duhové srdíčko oblaží, zažene smutek podzimních chmur...


A v louži malé jakýsi stín objímání probouzí ospalý kamínek na okraji,dno mísy pod květináč snaží se vytvořit paprsky, listy břízy jako každý jiný rok nezapomenou špulit ústa milých skřitkovských tváří.


A další srdíčko do Jájiny sbírky...taková křehkost dvou bytostí, které se setkaly na hladině pozorovány pomíjivostí...


Dokonce obličej vytvořily listy ponořené a tváří je tam více. A srdíčko malé také.


Skalník se červeně usmívá a klokaní tráva šimrá v dlani.
Semínka prosa? Nevím ani...Poklekám, nejen abych vyfotila, a bytůstka malá se objevila.


Plevelík přečkal mráz...krása uvadání...A malý skřítek jahodníku volá...Ještě zrají....


Mám je všude. Podzimní kopretiny.


Takové bylo včerejší ráno...Ve složce ještě několik zbylých fotek na příště. Protože dnes jen 21 - moje oblíbené číslo (náhoda?).
Krásné dny.

Dnešní ojíněné ráno

23. října 2013 v 21:47 | Eva |  Fotografie a jiné

Dnes tolik korálků a foťák zlobí...


Žádnou kapku se mi nedaří zaostřit...Podívejte, jak se tváří...


Ani ojínění na šalvěji není tak krásné jako ve skutečmosti...


Hnízdící holub hřivnáč všechno nesezobal , asi věděl proč.


Pampelišky stáýle kvetou a odkvétají...Housenky a podzim spoluvytvářejí...


Měsíční jahodník nemá kalendář...


Azalka je stále krásná...


A malý bubáček podzimáček floxikový vykukuje zpod listu habru...( vpravo nahoře)


A habrový list na něj dělá ksichtík...( vlevo dole)

Šestisekundová meditace

21. října 2013 v 20:27 | úryvek z knihy |  Zajímavé knihy, odkazy
Když mi bylo deset - a trpěla jsem nespavostí z úzkosti - naučil mě otec tento jednoduchý způsob, jak zpomalit ono vražedné tempo, které mě zachvátilo a/nebo vypnout trans autopilota, do něhož jsem tak často upadala. Mohla jsem to malé cvičení použít, kdykoli jsem potřebovala, a dělám ho celá léta. Jeho prostřednictvím si v mozku vytvoříte návyk, že si dáváte pauzu. Pomůžete mu, aby si zautomatizoval, že bude reagovat méně automaticky. Takže tím, že si váš mozek dá přestávku, místo aby pokaždé ihned bezmyšlenkovitě zareagoval, si snadněji osvojí bleskurychlé, zautomatizované reakce.
Doktorka Tara Brach (učitelka meditace a psycholožka) napsala: "Přestávka je přerušení činnosti, čas dočasného vystoupení z děje, kdy se nepohybujete směrem k cíli… [kdy] se přestáváte ptát: 'Co udělám pak?'" Pokračuje: "[Když] se své činnosti znovu ujmeme… činíme tak se zvýšenou přítomností a lepší schopností se rozhodovat." Ať už je to jedna sekunda, šest anebo šedesát sekund. Já osobně mám v oblibě šesti sekundovou pauzu. Zčásti proto, že jsem se to tak naučila od otce (který to jako psycholog úspěšně používal při práci s válečnými veterány), a protože těch šest sekund zpravidla dokážu nalézt i několikrát denně.
Vypadá to nějak tak:
• Zvolte si svou narážku. Může to být něco "vnějšího" jako zazvonění telefonu, nebo "vnitřního", jako když si všimnete, že náhle pohupujete nohou nebo z vás ramena visí jako náušnice.
• Sami pro sebe si řekněte prostou, milou frázi typu: Bdělá mysl, klidné tělo.
• Zlehka se nadechněte nosem a představujte si, jak vám dech stoupá od chodidel vzhůru a protéká celým tělem (kotníky, lýtky, stehny, boky, trupem, krkem, rameny, pažemi a dlaněmi). Vnímejte, jak vás zalévá pocit proudícího tepla a příjemné tíhy, a jak se ve vás usazuje.
• Při výdechu úplně uvolněte čelist, jazyk a ramena, a vnímejte vlnu příjemné tíhy a tepla, co vám stéká dolů tělem, odnáší napětí z tváře, krku, ramen, paží, hrudníku, zad, břicha, boků, nohou, kotníků a nakonec ven z chodidel.
Potom se pomalu vraťte ke své běžné činnosti. Nedoporučuju vám, abyste se začínali učit "pauzy" uprostřed vypjatých situací s jinými lidmi. To by bylo jako snažit se vyměnit pojistku ve chvíli, kdy už hoří i samotná lampa. Pauzování si zkoušejte spíše v jiných, méně zatížených dobách. Nainstalujete si tím lepší bleskosvod, jenž bude připraven zvládnout jakýkoli nápor, kdykoli se vám ve vztahu zablýská. Pokud si zvyk pauzování vytvoříte vědomě, začnou si váš mozek a tělo dávat přestávky, aniž byste na to museli myslet. V průběhu dne si na pauzování můžete zvyknout nejrůznějšími způsoby.
Experimentujte, abyste zjistili, co vám nejvíc vyhovuje:
• Na začátku každé hodiny, nehledě na to, co právě děláte.
• Kdykoli nastoupíte do auta, než nastartujete.
• Těsně před jídlem.
• Dříve, než odpovíte na e-mail nebo odešlete komentář na Facebooku.
• Kdykoli otočíte kohoutkem - sprchujete se, myjete si ruce, umýváte nádobí, naléváte si vodu na pití.
No a teď už ten malý drahokam máte stále po ruce. Bude se vám hodit, pomůže vám všímat si s větším předstihem, že se blíží hromobití, emočně nutkavé jednání nebo "návaly". Během těchto šesti sekund můžete v klidu pozorovat, jak se vlna začíná vzdouvat, a v pravý čas na ni naskočit se surfařským prknem. Větší všímavost neznamená, že přestanete mít pocity, myšlenky či nutkavé reakce. Znamená to jen, že si budete více uvědomovat, co se právě děje, a činit všímavější volby.
Text je úryvek z knihy: Marsha M. Lucas- Přeprogramuj svůj mozek na láskuPetice za krajové odrůdy a osivo

21. října 2013 v 15:24 | Výzva
Milí přátelé,

nějak se z toho zahradničení a pěstování nemůžeme vymanit... Ze všech stran se k nám v posledních dnech valí výzvy k podepsání petice za záchranu svobodného zacházení s osivem - rozhodující moment je do konce října. Příslušné texty předáváme touto cestou i vám...

Nepříznivý účinek černé kávy se smetanou

20. října 2013 v 21:39 Zdraví, bylinky...

Kombinace černé kávy a tuku z mléka,
smetany atd, totiž na celé naše tělo
nepůsbí ani trochu příznivě!!!
Působí totiž velice špatně na dvanácterník neboli duodenum,který pak v křečí stáhne svoje hladké svalstvo a následnězačne vyřazovat z provozu slinivku břišní. Dále pak zablokujei celý žlučník.Žlučník je vlastně zásobní skladiště žlučiv našem organismu. Žluč se má samočinnědo trávící soustavy uvolňovat pokaždé tehdy,když sníme cokoli mastného, aby ten přijatý tuk byl pro správné následné strávení předemdostatečně emulgován. Jestliže nám ale žlučník z jakéhokoliv důvoduřádně nefunguje, máme zaděláno na mnohédalší zdravotní problémy označované dnesza běžné civilizační nemoci. Snad největšímproblémem je ale nulová osvěta, a že se totoopravdu varující vědecké poznání zpravidladozvídáme, až když je nám už 70 let a v průběhupředešlých padesáti let jsme oblíbenou kávu takrádi popíjeli právě s mlékem, či smetanou, protožejen tak nám to chutnalo a obchody jsou tohodoslova plné. Křeče a bolesti se potom za časobjevují i v oblasti bederní páteře, kdy chronickýnedostatek žluči ve střevech způsobuje ažbolestivou zácpu. Žluč, kter&a acute; se nedostanedo dvanácterníku, se usazuje s výraznou bolestiprávě u vývodu žlučníku a tvoří se tam nejprvežlučový písek. Ovšem později se mohou vytvářet až opravdu velké a životu nebezpečné žlučovékameny, které nakonec žlučník zcela ucpou.
Z čínské medicíny se dozvídáme, že meridiánováspojnice nemocného žlučníku prochází všemivelkými klouby našeho organismu (kyčle, ramena,kolena) a způsobuje jejich silné bolesti ažchronickou nehybnost. Chybějící slinivkovéšťávy způsobují ve střevech velice silnénadýmání (meteorismus). Vracející se žlučíreaktivované žaludeční šťávy pak silněpoškozují už i samotnou slinivku a právětak potom vzniká stále se rozmáhající cukrovka(diabetes mellitus). Což je ve své podstatě jenvelice málo, nebo zcela nefunkční slinivka, protože se v ní pak následkem prodělanýchpoleptání žaludeční kyselinou a následnýchzánětů už netvoří v patřičném množství, anebo vůbec, veledůležitý hormon inzulin.Takto mimo jiné je ochromena i činnost mnohadalších sliznic v celém našem těle .
Káva navíc obsahuje velké množství hodně
agresivní kyseliny šťavelové. A když ledvinytuto látku nestačí dostatečně rychle vylučovatprostřednictvím moči, potom se snadno vytvoříz přítomných krystalků kyseliny šťavelovénejdříve močový písek. Později se ale vytvářejítaké obrovské, vysoce bolestivé a zároveň i rizikové močové kameny. Je li totiž v našemorganismu neustále přítomno příliš vstřebává zpátky do těla a usazuje se i do kloubůa svalů. Dochází tak k silným bolestem (vnímanýmzejména v noci) -- jak v oblasti páteře, tak i v oblastivelkých kloubů. Tímto způsobem vzniká podobné, vysoce bolestivé a pohyb omezujícíonemocnění, jako je dna! Pokud tedy alespoňtrochu myslíte na své pozdější zdraví, popíjejte svoje oblíbené kafíčko zásadně bez mléka čišlehačku, či dokonce nějaké vysoce kalorické tedy zejména silně omaštěné zákusky, či koláčky.
Sepsal primář MUDr. Jan Miklánek

Musela jsem zemřít aneb miluj svůj život 2

20. října 2013 v 20:17 | Jan Menděl |  Zajímavé knihy, odkazy
Před několika měsíci jsem poprvé slyšel o Anitě Moorjani a jejím zážitku klinické smrti. V nějakém článku ji zmiňovala Lorna Byrne. Zpočátku mě to nijak nelákalo. Říkal jsem si "no jasně, klinická smrt, tunel, světlo, návrat zpět, radost… to známe, nic nového". Jenže v posledních týdnech na mě její jméno a knížka začaly vyskakovat z různých koutů a ve mně začal sílit pocit, že bych si jí měl přečíst, že bude dobrá. Tenhle víkend jsem to tedy udělal. Sedl jsem si k ní a přečetl ji.
Musím říct, že knížka hodně překonala moje očekávání. Příběh Anity je zajímavý především kvůli kontextu, který předcházel jejímu zážitku a který pak následoval. Navíc její případ vyrazil dech všem lékařům, kteří se s ním seznámili, a opět o kus posunul hranice toho, co lékařská věda považuje a prohlašuje za ještě možné a už nemožné.
Anita dostala rakovinu. Rakovina se zhoršovala. Anita je z indické rodiny a žila v Číně. Jakmile se dozvěděla o nemoci, začala proti ní bojovat všemi alternativními východními i západními metodami a skutečně se jí podařilo nad rakovinou téměř zvítězit, jenže jakmile najela zpět do každodenních kolejí, nemoc udeřila s ještě větší vehemencí. Došlo to tak daleko, že skončila na lůžku, polomrtvá s kyslíkovou bombou, až jí začaly vypovídat orgány a Anita upadla do kómatu. Lékaři jí nedávali sebemenší šanci. Její tělo bylo plné nádorů, z nichž největší dosahovaly velikosti citrónů. Byla v kómatu asi 20 hodin a během té doby se nacházela mimo své fyzické tělo. Tam pochopila, jak si nemoc sama způsobila a že pokud se s tímto uvědoměním vrátí, opět se uzdraví, aniž by pro to musela cokoliv udělat. Anita se vrátila a za pár týdnů nebyl v jejím těle jediný nádor.
Poselství, které si přinesla z onoho světa a které kompletně uzdravilo její skrz na skrz nemocné tělo v rekordním čase, se týká nás všech, je prosté a přesto tak silné. Je tak prosté, že na něj často zapomínáme i my, kteří si myslíme, že už žijeme dobrý a duchovní život. Ta knížka se mě hluboce dotkla. I když je obsah jejího příběhu dost odlišný od příběhu Louise L. Hay, řekl bych, že tahle knížka je volné navázání na stěžejní myšlenku z knihy Miluj svůj život. Miluj svůj život přináší ohromné pochopení nemoci, Musela jsem zemřít toto pochopení posouvá o stupeň výš.
Kniha i autorka jsou mi sympatické také proto, že z jejího příběhu je cítit, že v žádném případně netoužila po popularitě nebo na svém zážitku vydělat. Sláva a věhlas, které se jim oběma dostalo, jí vlastně zaťukaly na dveře a všechno se událo tak nějak samo. I v tom je kouzelné poselství tohoto příběhu - když se má něco stát, tak se to stane a nemusíš pro to udělat nic, jen reagovat na to, co k tomu přichází!
Doporučil bych tuhle knížku komukoliv, zdravému i nemocnému, věřícímu i nevěřícímu. Vždycky, když už si myslím, že mě žádná další knížka nemůže překvapit, přijde nějaká nová, která zahraje na strunu, o které jsem ani netušil, že existuje. Prostě moc a moc a moc a moc a moc vám tu knížku doporučuju. Mnohem víc než o nemoci nebo klinické smrti je především o životě a ten se týká nás všech! ;-)
Jan Menděl

Yanni Felitsa

18. října 2013 v 9:50 VideaRadovánky s kaštánky

16. října 2013 v 22:37 | Eva |  Fotografie a jiné
Milujeme kaštany. Nejkrásnější jsou ty čerstvé, když se ještě lesknou. Nádherná barva a úžasná energie. Darovaný kaštánek je ten nejmilejší. Ale ten, který zvednete sami, ten přímo mluví. Dnes bylo u nás hlasito.
Jeden za druhým se hlásil o slovo a ukazoval nejen svoje bodlinky, ale také přívětivou tvář.


V každé slupce je ukryto tajemství. Kolik jich tam bude?


Všimli jste si, že slupky pukají v takovém trojpuku?


Bylo u nás ale malé pozdvižení. Najednou se začali objevovat brouci "smradlavci" - vpravo.


Schovaní někde mezi slupkami..Špatně se fotí pod světlem, stíny jsou všude.


A kaštany ukazují své rytířské tváře...A potom zase vnitřní krásu. I pod ostnatou slupkou se často skrývá ukrytá Něha.V teple pukají a chlubí se jemnou postýlkou.


Ne všem to daří stejně rychle.


Jsou takovým pokladem, lasturou, mají v sobě tolik kouzla...


A ladných křivek...
Neumím vybírat fotky.Jako bych neměla soudnost. Vnímám je trošku jinak než fotograf. Z dnešního večera je 33 snímků umístěno zde. Stačí rozkliknout.Pak klik na obrázek a můžete si prohlížet postupně všechny.
A ráno uvidíme, jak se budou smát za denního světla. Dnes večer bylo s nimi moc hezky.
Kéž i vám přinesou radost a trošku té "kaštankovské energie", které není nikdy dost.


Zázračný nápoj

15. října 2013 v 21:34 Zdraví, bylinky...
Tento zázračný nápoj existoval již před mnoha lety,
kdysi ho přírodní
léčitelé v Číně doporučovali nemocným. Jistý pan
Seto dokázal, že nápoj
funguje tím, že se sám vyléčil ze své nemoci, z
rakoviny plic. Pan Seto
tvrdí, že nápoj mu doporučoval jeden slavný čínský
herbolog. Pil ho tři
měsíce a jeho zdraví se obdivuhodně zlepšilo, proto
se rozhodl tento zázrak
zdravé výživy zveřejnit.

, proto chce pan
Seto upoutat pozornost těch, co trpí nějakým druhem
rakoviny, nebo jakýkoliv
jinou chorobou, upozornit je na tento zázračný nápoj
(který chrání
organismus před rakovinou a jinými chorobami), aby
se zotavili. Podle něj
tento zázračný nápoj "brzdí rozvoj rakovinných buněk
tím, že posiluje
obranyschopnost organismu (imunitu) ".

Z čeho se nápoj vyrábí?
Recept je velmi jednoduchý, potřebujete pouze:
1 červenou řepu
2 mrkve
1 jablko

Postup:
Vše je třeba pořádně umýt, očistit, nakrájet na malé
kousky a umixovat s
trochou minerálky. Můžete použít mixér, případně
"Frud Juicer". Komu se
žádá, může přidat i trochu citronu, aby měl nápoj
občerstvujúcejšiu chuť.
Nápoj třeba vypít hned po přípravě, neskladovat!

Kdy pít tento nápoj? Hned ráno a nalačno! O hodinu
byste se měli nasnídat.

Pokud chcete, aby se výsledky dostavily rychle,
pijte nápoj dvakrát denně:
Jeden pohár ráno a druhý před 17:00.
Je důležité, abyste nápoj vypili hned po jeho
přípravě, nikdy to nebudete
litovat!

Tento zázračný nápoj účinkuje při následujících
onemocněních:
1. zabraňuje vzniku rakovinových buněk / již
vzniklým zabraňuje se dále
rozvíjet,
2. chrání před nemocemi:
a) jater,
b) ledvin
c) pankreatu,
d) také před vředy
3. a) Posiluje plíce,
b) chrání před infarktem srdce a vysokým
krevním tlakem.
4. Posilňuje imunitní systém.
5. Je dobrý na:

a) oči (zrak),
b) odstranění červených nebo unavených očí, nebo
pocit sucha v očích.

6. a) Zlepšuje fyzickou kondici,
b) odstraňuje bolesti svalů.
7. Odstraní z těla škodlivé látky:

a) pomáhá se vyprázdnit, (zabraňuje zácpě),
b) pokožka bude zdravá a zářivá, pomáhá i při akné.

8. Pomůže při infekci v hrdle.
9. Tlumí menstruační bolesti.
10. Odstraní sennou rýmu.

Tento nápoj nemá žádné vedlejší účinky a má vysokou
výživnou hodnotu. Je
také velmi
účinný, pokud potřebujete zhubnout. Pokud dodržíte
správný postup, už asi po
dvou týdnech si uvědomíte, že váš imunitní systém se
(díky jablkům) zlepšil.


Poselství o "zavděčování " se druhým

14. října 2013 v 13:34 | Magda |  Slova a obrázky
Iva Sedláčková mi dnes poslala následující e-mail. Děkujeme.
Poselství AA Michaela o zavděčování se druhým lidem

Dnes mám pro vás zprávu, kterou mi archanděl Michael sdělil při dnešním naslouchání. Jako vždy tak reagoval na jednu ze záležitostí z mého vlastního života, přičemž mi na ní ukázal širší souvislosti a zobecnil své vysvětlení nejen pro mě, ale i pro všechny ostatní, kterých se to týká :) - Magda

* * * *** * * *
Nebojte se být sami sebou a žít svůj život tak, jak ho opravdu chcete žít. Každý z vás ví naprosto přesně, co miluje, co ho naplňuje, co mu přináší příjemné pocity a v čem cítí největší smysl. Proč byste to měli přestat dělat kvůli tomu, že to někdo druhý ze svého pohledu nepovažuje za to pravé? Proč byste se měli přizpůsobovat názorům druhých jen ze strachu, aby se na vás nezlobili nebo vám něco nevyčítali?
Když potlačíte sami sebe, potlačíte tím kus dobra, které byste mohli přinést světu. Druzí budou možná samolibě uspokojení, že jste je poslechli a zařídili se podle nich, v konečném důsledku to však nic dobrého nepřinese ani jim.

Potlačování sebe samých a přizpůsobování se druhým jen zatemňuje vaše světlo. Kdykoli před někým jiným sklopíte hlavu, dovolujete mu, aby měl moc nad vámi a vaším životem. Dovolujete mu, aby s vámi manipuloval a využíval vás pro uspokojení svého ega. Tím ubližujete nejen sami sobě, ale i jemu, protože se více a více propadá do propasti nezdravého chování, a také dalším lidem, které začne využívat stejně jako vás.
Když se bude tento člověk pokaždé spoléhat, že uděláte, co po vás chce, zvykne si na to. Bude vás nadále nutit, abyste dělali věci, které chce on, nikoli věci, které byste chtěli dělat vy sami. Stane se na vás závislým a bude vás vyčerpávat a omezovat. Komu tohle může pomoct?

Pokud máte dojem, že když jste pro něj potřební a že když děláte, co po vás chce, že tím konáte dobro, mýlíte se. Podporovat někoho ve zraňujícím chování není dobré.
Možná vás těší, že jste pro někoho důležití, a dojem, že se bez vás neobejde, vám dává pocit hodnoty. Ale to je jen zdání. Tento pocit vychází z vaší nedostatečné sebelásky a sebedůvěry. Když sami sebe neumíte milovat a uznávat, hledáte lásku a uznání u druhých. Uděláte pak cokoli, jen aby vás měli rádi a uznali vás. Aby vám dali lásku a pocit, že jste dost dobří a že máte nějakou hodnotu. Ale vy MÁTE hodnotu, a obrovskou! Mnohem větší hodnotu, než jakou vám může dokázat nějaký druhý člověk! Jestliže váznete ve vztazích, kde jste využíváni a v nichž se musíte přizpůsobovat, abyste nepřišli o svůj domnělý zdroj lásky a uznání, potřebujete se nejprve milovat a uznat vy sami, abyste mohli toto zraňující přizpůsobování se ukončit a osvobodit se. Jakmile budete mít jistotu v sobě samých, nebudete se už muset ohlížet na to, zda vás miluje a uznává ten druhý.

Možná se bojíte, že když se přestanete druhému zavděčovat, že mu tím něco vezmete, že mu tím způsobíte ztrátu a bolest, že ho zklamete nebo že mu ublížíte. Ale to není pravda. On má všechno, co potřebuje ke svému životu, stejně tak jako vy k tomu svému. Nic mu neberete. Jen ze sebe přestanete dělat jeho sluhu. Ano, nebude se mu to líbit. Ale pořád to bude pro vás oba lepší, než kdyby ve svém zraňujícím chování nadále pokračoval. Když mu dáte najevo, že to není dobré a že mu to již nedovolíte, ukážete mu tím, že tudy cesta nevede a že existuje jiná, lepší. Tím mu DOOPRAVDY pomůžete. Ať je mu to jakkoli proti srsti, je to pro něj mnohem větší a užitečnější pomoc než ponížené mlčení a snášení jeho chování, které dá falešný dobrý pocit jen jeho egu.

Někdy je prostě nutné říct "A dost!" bez ohledu na to, co si bude myslet, bez ohledu na to, co řekne, bez ohledu na to, jak se potom zachová nebo co udělá s vaším vztahem. Někdy je prostě nutné postavit se za sebe a za svůj život. To je vaše právo. Proto tady jste. Máte žít svůj život. A tím, jak žijete svůj život, budete inspirovat druhé a ukazovat jim, jak se to dělá. Uvědomte si také, že kdykoli se podřizujete někomu jinému a potlačujete sami sebe, mohou to někteří lidé (a zvláště děti) nevědomě přijmout za své a řetěz trápení se tak bude šířit dál.

Přerušte tento řetěz pro dobro všech.
Odvažte se být sami sebou a žít svůj život tak, jak ho chcete žít.
Milujte se a oceňte se.
Uznejte svou hodnotu a uznejte, že děláte všechno správně, když následujete svá přání a vedení svého srdce. To je vždy dobré pro všechny. Jakmile získáte jistotu v sobě samých, nebudete už mít potřebu setrvávat ve vztazích, kde jste využíváni a ve kterých se dobrovolně necháváte věznit, jen abyste od druhého získali pocit hodnoty.
UVĚDOMTE SI SVOU HODNOTU SAMI, PRÁVĚ TEĎ, PRÁVĚ TADY. Jen vy sami můžete pochopit, jak cenní jste! Vaše hodnota nijak nezávisí na druhých lidech! A už vůbec ne na jejich názorech! Jeden uznává lidi, kteří mají peníze, druhý je uzná podle toho, jaké mají tělo, třetího zajímá náboženství. Každý člověk je úplně jiný a každý má jiné názory. Tyto názory navíc bývají často pouze přepapouškované výmysly někoho dalšího, které dotyčný přijal za své. Podle toho přece nemůžete posuzovat sebe!
A pokud si myslíte, že jste cenní, když se bez vás někdo neobejde, uvědomte si, prosím, že to nevypovídá nic o vás ani vaší hodnotě, ale o tom, že tento člověk není samostatný a zodpovědný. Jen hází všechno na vás, protože zneužívá vaší potřeby jeho uznání. Když cítí, že potřebujete jeho lásku a uznání, bude to používat proti vám. Kdykoli se budete chtít postavit sami za sebe nebo odmítnout jeho požadavky, začne vás vydírat a vyhrožovat vám, že vás přestane milovat a uznávat. Začne se zlobit a vyvolávat ve vás pocity viny a nedostatečnosti. A pokud sami sebe milovat a uznávat neumíte, podlehnete mu, abyste o to všechno nepřišli. Jste na něm závislí a on je závislý na vás.

Toto je třeba ukončit. Čím dříve, tím lépe pro vás všechny. Nečekejte na nic. Přestaňte se právě teď a tady přizpůsobovat požadavkům a názorům druhých, které vás omezují a nedovolují vám být sami sebou. Právě teď přestaňte přikyvovat na schůzky a situace, které podnikat nechcete. Právě teď se odvažte vyjít ze svého vězení a vyběhnout z něj ven, plní svobody a pocitu úlevy. Když budete šťastní a uvolnění, nespoutaní a nezávislí, sebejistí a milující, pomůžete všem mnohem více, než si umíte představit.

Každý z vás má svůj podíl na vašem světě. Bolest celého světa je složena z jednotlivých dílků bolesti každého z vás. Když vyléčíte sami sebe a svou bolest, vyléčíte tím svůj podíl ve světě. Když sami sebe naplníte láskou a čistou, krásnou sílou, vyplníte touto láskou a silou také svůj dílek ve světě a přispějete tak veškerému dobru.
Nebojte se odmítnout to, co vám nesedí a o čem víte, že to pro vás není dobré. Nebojte se! Věřte sami v sebe i ve svou schopnost poznat, co je pro vás nejlepší. Nikdo jiný to nemůže vědět lépe než vy. Buďte silní a věřte si! Prolomte to prokletí, které si lidé neustále předávají mezi sebou. Máte na to! Dokážete to! Jste úžasní lidé a každý z vás může přinést světu mnoho skvělých změn! Tak se neklaňte strachu, ale pohlédněte vzhůru ke světlu, lásce a radosti. Chopte se své síly a žijte svůj krásný život. To je ta největší pomoc, jakou můžete lidem i světu dát.

Díky, motýli

14. října 2013 v 10:46 | Eva |  Mandaly

Muzika podle ptáků na drátech

13. října 2013 v 20:16Nejrůznější opeřence sedící na drátech elektrického vedení či jakýchkoliv jiných lanech jste už nejspíš viděli. Napadlo vás ale sestavit podle jejich rozmístění hudební kompozici?

1. října 2009
Jak sedí ptáci
Pokud ano, jste na tom úplně stejně jako Jarbas Agnelli z Brazílie. Jednou viděl obrázek ptáků na drátech v novinách a okamžitě ho trklo, že jsou rozmístěni podobně jako noty.

Jenže tím neskončil. Fotku si vystřihl a vytvořil podle ní skladbu. Noty přitom umístil na stejná místa, na kterých seděli ptáci.


"Možná to není nejoriginálnější myšlenka na světě, ale já byl prostě zvědavý na melodii, kterou ptáci vytvořili," říká Agnelli.

Jsou muzikálně nadaní?

Hudbu nahrál s použitím hoboje, klarinetu, fagotu a xylofonu. Na výtvor si ale nedělá žádná práva. "Melodie není mým vynálezem. Byl to nápad ptáků. Noty kopírují jejich přesné pozice na drátech." A že ptáci umí, se můžete přesvědčit sami v přiloženém videu.

Muzikant svou hudbu následně poslal fotografovi, jenž pořídil původní fotku. Ten na to upozornil redakci a brazilské noviny mohly publikovat netradiční příběh.

Především ale vznikla unikátní ptačí symfonie.


Jak jsem rostla - příběh houby

12. října 2013 v 0:23
Na svět jsem přišla 14.září 2013


Hodně jsem se líbila, i když nejsem jedlá, tvářila jsem se tak, abych si získala obdiv.Povedlo se.Také jsem přivítala první hosty.


Rostu, jsem chráněna, obdivována a dokonce se mi vyhla i sekačka.


Narovnávám si klobouk...


A také jsem měla pomocníka, který mi klobouk ozdobil krajkou. Říká se- " ten má pod čepicí ", já mám pod kloboukem...


Moje první vrásky...A také první ozdůbka, kterou mi daroval ptáček.


Ozdů bky už mám dvě a klobouk se mi radostí vlní.


A když mám radost já, posílám s radostí srdíčkový pozdrav pro Jáju.


Stále vypadám skvěle...


Vzácný host...


Srdíček není nikdy dost, i když přišel první mráz, jsem stále v dobré kondici.


Vytvářím obrazy...Hraju si s orby...


Ataké se usmívám...stárnu.


Mění se mi postava, přibývají vrásky, ale stále jsem milována.Denně se mnou rozmlovají...A já se snažím o stále větší úsměv, i když vím, že už nejlépe nevypadám.Dnes už je 11. října. Tvářím se spíše jako mimozemšťan.

Abych vás dlouho nenudila, pokud vás moje fotokronika zajímá, stačí se podívat do GALERIE - Foto - příroda, kliknout na složku Houby nebo zde a uvidíte, co všechno se mnou zažili .A nezapomeňte si mě zvětšit, klikněte na mě a budu vyprávět.
Před chvíli začalo pršet a jsem zvědavá, jestli mých 85 portrétů bude po děšti překonáno. Vždyť budu mít narozeniny. Budu mít jeden měsíc. Huráááá, dožila jsem se, protože jsem nejedlá. Znáte moje jméno?


Relaxační sobota

9. října 2013 v 10:05 Kursy a semináře
Zrodil se v jedné kavárničce nápad a stala jsem se jeho součástí. Přeposílám tedy pozvání, těším se na setkání a pokud jste z blízkosti Hlučína nebo znáte případné zájemce, prosím o sdílení.


Paprsek lásky

8. října 2013 v 23:12 | z e-mailu |  Slova a obrázky
Přišlo od Ivy Sedláčkové... Děkuji.

Paprsek Lásky

Když si pomyslíš, že dáváš někomu lásku, z tvého srdce vytryskne paprsek světla, tedy energie a ten se rozletí k cíli.

Jakmile dosáhne svého cíle, hned se spojí s paprskem uvnitř dotyčné osobya posílí jej svojí energií.
V srdci druhého se rozžehne plamínek
a začne hřát své tělo i zářit do okolí.

Tento proces je tak krásný a nakažlivý, že od toho plamínku začnou chytat i další a další.

Máš tuto schopnost, využívej ji a sleduj své okolí, a
ť se v tvé přítomnosti rozzáří.


http://www.youtube.com/watch?v=UaA2WiyqO1E&feature=related

Hádej

8. října 2013 v 23:04 | Eva |  Fotografie a jiné
Hádej, odkud jsem?


Výzva

8. října 2013 v 23:00 Dětem
Edith Holá sdílel(a) příspěvek (fotka) uživatele Pohádky pro kulíšky - výzva Nedoklubka.

Lidičky, spřízněné duše, občanské sdružení Nedoklubko prosí o pomoc s vydáním pohádek pro maminky u dětí na neoJIP. Za každou finanční částku je vypsána odměna. Už jen 24 dní... Když 363 lidí přispěje pouhých 80 Kč, můžeme pohádky vytisknout a maminkám v těžkém období zdarma jako dárečky předávat. Nebo v případě příspěvku 190 Kč se jedná pouze o 153 lidí dobré vůle. Kdybyste chtěli pomoci, tady je odkaz na sbírku https://www.hithit.com/cs/project/247/vydani-terapeutickych-pohadek?variant=a Ilustrace pro @[232019633879:274:Nedoklubko Os] od Petry Šolcové
Lidičky, spřízněné duše, občanské sdružení Nedoklubko prosí o pomoc s vydáním pohádek pro maminky u dětí na neoJIP. Za každou finanční částku je vypsána odměna. Už jen 24 dní... Když 363 lidí přispěje pouhých 80 Kč, můžeme pohádky vytisknout a maminkám v těžkém období zdarma jako dárečky předávat. Nebo v případě příspěvku 190 Kč se jedná pouze o 153 lidí dobré vůle. Kdybyste chtěli pomoci, tady je odkaz na sbírku https://www.hithit.com/cs/project/247/vydani-terapeutickych-pohadek?variant=a Ilustrace pro @[232019633879:274:Nedoklubko Os] od Petry Šolcové

Léčivé proudy

7. října 2013 v 21:45 | Eva |  Slova a obrázky
Léčivé proudy - cyklus obrázků, které nepotřebují slova... I přesto všechno k jednomu z nich přišel text.


Poslové hojnosti

V každém z vás ukrytý je muž a žena,
když spojíš je, cesta je otevřená,
bytosti Světla provázejí každou tu dílčí část,
když dojde u nás k propojení,
hojnosti přijde čas ...

V labyrintu křídel motýla najdi si úrodný klas
a zasej zrno pro budoucí čas.
Z dalekých hvězd k vám se snáší světýlko Boží lásky,
z daleka přichází odpověď na všeliké otázky.
Neslyšná zdánlivě vesmírná hudba je,
kdo naslouchá v tichosti, myšlenka uzraje
a probudí ze spánku ty, kdo čekají,
kdo ze studánek věčnosti pijí,
lásku však stále hledají,
těm kdo už věří, dodají sílu žít tady a teď, žít v klidu a míru.
Pro všechny bylo vždy dosti místa,
mísa je plná, mísa je čistá a čeká na naplnění až po okraj.
Zachycuj signály, zachycuj tóny,
vysazuj všude nádherné stromy,
protože ony jsou právě těmi,
kdo po věčnost vyživují Zemi,
větvemi košatými ruku ti dávají,
nekácej stromy, ŽIVOT v nich skrývají
a předávají dál obrovskou sílu.
Když vykácíš strom, zasaď hned dva,
pak nebude v myslích lidí už trma.
Bytosti Světla přinášejí dary,
ať malý jsi nebo dle Tebe starý,
věř sobě víc a ještě více,
až rozhoří se na stolech barevné svíce,
pohlaď sebe, prozař okolí,
ať všechno je v pořádku,
ať světlo bolesti zahojí.
V pramínku utkaném s laskavého Světla
zrodí se nová krásnější cesta.
Prosvěcuj denně , co je třeba,
je v Tobě muž a žena,
proto se dívej jejich očima,
příběh už nový začíná...
On začal už dávno již,
však Tebe táhla jiná tíže,
teď,človíčku, už víš,
co dělat musíš stále,
abys dosáhl výš, k místům pravého krále.
Když podzim prozlatí koruny stromů,
pohlédni vzhůru, chyť padající list
a nauč se, jak z Vesmírné knihy číst.
V myšlenkách vracíš se domů
a v tichu nitra jsi už jistý,
kudy jít, jak dál,
aby ses cítil jako král...

E.L.

Po prvním ranním mrazíku...

6. října 2013 v 20:40 | Eva |  Fotografie a jinéMrazík letos přišel nějak moc brzy. Nikdy nejsem dost připravená na to, aby mi nebylo líto odcházejícího kvetení.Ocún si lehl k zemi a mech se tváří, že zima se ho netýká. A mrazivá jinovatka šije krajky.
Pohled na hvězdu růže připomíná Vánoce...


A třešničkové rajče už nedozraje. Škoda.

Kanadská borůvka , ač plody nepotěšila, omlouvá se krásným zbarvením listů.


Buď pozdraven, podzime, přijímám tě se vší tvou krásou. Utěšuješ barvami.Kde se vzala, tu se vzala nejahůdka malá.


Podzimní chmýři dotklo se jí ... A já si nemohu vzpomenout, jak se ta rostlinka jmenuje.


Dokonce mám dojem, že je plody jsou jedovaté.


Jen zablekla se mrazu nelekla. Chráněná zdí kvete ještě dnes.


Co se naučíme ještě před narozením

3. října 2013 v 21:14 | video |  Zdraví, bylinky...
Velmi zajímavá přednáška především pro mladé lidi a pro nás věkově starší informace o tom, že bychom měli pracovat se svým buněčným zápisem, abychom se vyléčili a celkově tím zkvalitnili další část svých životů, odpuštění nevyjímajíc....Jak je to s posilováním pánevního dna?

3. října 2013 v 20:52 | převzato |  Zdraví, bylinky...

Mýty a omyly o posilování pánevního dna


článek s chutí šiřte a kopírujte, ale prosím vždy s uvedením ZDROJE, názvu článku a jménem autorky
autorka článku: Renata Skálová
fyzioterapeutka a psychoterapeutka
studium jógy v ČR i Indii
www.skolapanevnihodna.cz

1. NEJDE NÁM O POSÍLENÍ!
Nejde nám vlastně o posílení, ale "zfunkčnění" (zpružnění) pánevního dna - aby bylo pružné jako trampolína a mělo přiměřené klidové napětí - asi 40% žen potřebuje ke znovuobnovení funkce pánevního dno naopak naučit RELAXOVAT!

2. ZAPOMEŇTE NA SVĚRAČE!!!
Svěrače nejsou pánevní dno! (respektive jejich stahování nemá význam na zvednutí pánevního dna a k léčbě inkontinence). Cvičit je třeba funkčně hlavní sval pánevního dna = PC sval (m.pubococcygeus a jeho pomocníky).

3. NEPOSILUJTE PŘERUŠOVÁNÍM ČURANÍ!!!
Přerušování čůrání ne-posiluje pánevní dno!!! a navíc Vám to škodí (porušujete si vyměšovací reflex) - dozvíte se na všech urogynekologických konferencích posledních let. Nejedna žena si tak bohužel vypěstovala silnou inkontinenci.

4. KEGELOVY CVIKY???
Nikdo opravdu neví, co jsou tzv. Kegelovy cviky přesně. Návody na internetu jsou většinou amatérské, cviky posilují zpravidla kruhové svaly pochvy a jde spíše o úzus. Kegel byl gynekolog žijící v minulém století,… Byl to gynekolog, který zjistil, že ženám prospívá "všechno tam dole stahovat".
V zahraničí se Kegelovo jméno používá k lepšímu prodeji elektrických stimulačních pomůcek.

5. NECVIČTE Z BROŽURY!
Omyl je, že cvičení z papírové brožury z ordinace (internetu) je pro Vás dobré? NENÍ! Protože pánevní dno je velmi těžké správně lokalizovat - většinou bohužel cvičíte svaly pomocné (hýždě, stehna, břicho, svěrače, ale pánevní dno zůstává netknuté). Navíc si špatným cvičením fixujete špatný mechanismus, který Vám může potíže naopak zhoršovat! Cviky z brožury jsou většinou založené na svalech pomocných a tzv. souhybových (na naději, že se spolu se svaly hýždí a vnitřní stranou stehen také "sveze" pánevní dno - většinou "nesveze").

6. DECH A PÁNEVNÍ DNO
Pánevní dno se stahuje, pracuje s VÝDECHEM. Pokud cvičíte a dýcháte naopak, škodíte si (opačný dech je možné použít fyzioterapeutem záměrně k vytvoření odporu, ale vše musí být pečlivě vysvětleno…). Taktéž energetické cviky jógy mohou mít dýchání opačné - cvičte je jen se zdravě fungujícím pánevním dnem! Osobně praktikuji tantrickou jógu již 10 let a vím ze zkušenosti své i kamarádek ve výcviku, že je třeba napřed pánevní dno dostat na úroveň Indek a potom s ním východní techniky jógy cvičit.

7. STAČÍ, KDYŽ SI BUDU "VŠECHNO STAHOVAT" ?
Bohužel většinou nevíte "co všechno…". A cvičíte svěrače!. Omyl je, že pánevní dno si mohu vycvičit izolovaně. NEMŮŽETE! Vždy musíte cvičit pánevní dno jako součást celého řetězce svalů - tzv. hlubokého stabilizačního systému (břišní lis, pánevní dno, dýchací bránice a hluboké svaly zádové). A spolu s ním se naučit i správně dýchat, protože pánevní dno je také dýchací sval.

8. NEMUSÍTE CVIČIT NAPOŘÁD!!!
Omyl je, že musíte cvičit na doživotí - nemusíte! Stačí obnovit opět zdravou funkci pánevního dna (jako součást celku) a potom se bude posilovat sám - tím, že jej budete používat v pohybu. Například nohu také nemusíme pořád posilovat, protože na ni šlapeme, chodíme! a svaly tak pořád používáme.

9. OMYLY OKOLO TZV. BŘIŠNÍHO DECHU V JÓZE
Omyl, je že, že Vám prospívá, když dýcháte do břicha! (vyvalujete břicho) - NEPROSPÍVÁ! Je třeba dýchat právě ještě níž - do pánevního dna - pánevní dno je dýchací sval!!! Je nutno dýchat tzv. podbřiškovým dechem.

10. K POSÍLENÍ MI STAČÍ FYZICKÉ CVIČENÍ
Omyl je, že pánevní dno je možné "vycvičit" jen fyzickým cvičením! NENÍ! Obzvláště NE u žen! Tento sval je ještě víc, než sval trapézový,"emoční barometr" ženy - jsou v něm uloženy stresy, naše porody, strachy, nepříjemné sexuální zážitky, strachy z operací. Je detektor naší vitality, nebo naopak chronické únavy a deprese. Jedna polovina žen reaguje na tyto témata kolapsem a ochabnutím pánevního dna, druhá polovina žen naopak jeho křečí a stažením. Oboje vede k ne-fungování a nepružnosti (k inkontinenci a poklesu). Vždy je třeba při cvičení pracovat i s emocemi ženy = psychosomatika. A cvičit cviky vhodné k somatotypu té které ženy.

11. TĚHOTNÁ MUSÍ CVIČIT
Omyl je, že jsem těhotná - tak se vrhnu na cvičení pánevního dna! POZOR!!! Těhotné mají ve třetím trimestru pánevní dno naopak RELAXOVAT, aby se lehce u porodu "otevřely" a nikoliv posilovat a v prvním trimestru je náchylnost k potratům - tam bych necvičila vůbec. Řešení: naučte se cviky ještě PŘED otěhotněním a po porodu "jako když najdete".

12. KOMPETENCE
Omyl je, že moje cvičitelka aerobiku, pilatesu, masérka, gynekolog, dula, fyzioterapeutka ví, jak se cvičí pánevní dno - bohužel neví! - Cvičení studují FYZIOTERAPEUTI, tam je šance největší, ale je dobré se informovat, zda má Vaše fyzioterapeutka/terapeut specializovaný kurz na pánevní dno!
Obzvláště starší ročníky se ve škole o cvičení pánevního dnu neučily NIC!. Je to otázka posledních let.
13. JE DOBRÉ VĚDĚT
Minioperace tzv.pásky je výkon velmi dobře hrazený zdravotní pojišťovnou - poslat ženu na dobrou fyzioterapii nepřinese gynekologovi žádný finanční zisk - mimo spokojenou pacientku
Na fyzioterapii platí lépe zdravotní pojišťovna elektrostimulaci (položit klientku na elektrostimulační přístroj), než cvičení člověka s člověkem (platí i u bolestí zad).

14. NEJDE POUZE O CVIČENÍ!
Omyl je, že stačí, když budu dělat cviky. NESTAČÍ! Musíte se naučit používal tzv. "POJISTKU" ve stresových situacích (kašel, popoběhnutí, zvedaní břemen…). Musíte se naučit používat pánevní dno v běžných denních činnostech - jde o to, používat SÍLU PÁNEVNÍHO DNA - dělat Váš sport "s pánevním dnem" (kolo, stepr…) apod., milovat se s pánevním dnem, naučit se zvedat těžké tašky, autosedačku s dítětem…to vše s pánevním dnem, tak jako přírodní ženy východu a naše babičky.
15. NEČŮREJTE "PREVENTIVNĚ"!!!
Omyl je, že si prospěju, když budu chodit často na malou. NEPROSPĚJETE! Navíc si ještě víc poškozujete vyměšovací reflex! Obzvlášť ženy s OAB (hyperaktivním měchýřem) se musí naučit svou potřebu vědomě regulovat. Vyčůrat se 3x před tím, než odcházím z domu do práce je to nejhorší, co můžete svému vyměšovacímu reflexu udělat!
16. INTENZIVNÍM POSILOVÁNÍM BŘICHA SI MOŽNÁ ŠKODÍTE
Všimly jste si kolik cvičitelek aerobiku, pilatesu má velké bříško? A často i potíže s inkontinencí? Cvičením břicha bez tzv. "POJISTKY" si poškozujete pánevní dno. Navíc je třeba břicho posilovat od nejhlubší vrstvy - tzv. břišního lisu, ne začít klasickými cviky přímého břišního svalu!
17. VÝCHODNÍ TECHNIKY a PÁNEVNÍ DNO
Omyl je, že cvičením jógy, tantry, kundalini jógy, tao jógy si prospíváte svému pánevnímu dnu. ANO, ale jen pokud máte zdravé pánevní dno, které dobře funguje, tak, jako Indkám. Toto jsou techniky Východu! Pro těla východních a přírodních žen, která jinak pracují. Ony žijí (žily, když byly sepsány tyto cviky) bez židlí, na zemi, v pohybu…v dřepu a zcela jistě neměly oslabený svůj střed - tzv. hluboký stabilizační systém. Pracovala jsem jako fyzioterapeutka s indickými ženami a na vlastní ruce a oči jsem vnímala, jak hodně jsou jejich těla a pánevní dna jiná!