Březen 2013

Kolathova snídaně

31. března 2013 v 22:15 Zdraví, bylinky...
Profesor Werner Kollath, známý německý dietolog (1892 - 1970), byl prvním, kdo v Německu vyslovil požadavek, že naše strava by měla být konzumována v co nejpůvodnějším stavu. Našel též postup, jak učinit obilí stravitelné bez tepelné přípravy v podobě Kollathovy snídaně. Tato snídaně nasytí a má pozitivní zdravotní účinky.
KOLLATHOVA SNÍDANĚ

Základní recept pro jednu osobu:

Co k tomu potřebujete:
Elektrický nebo ruční mlýnek na kávu, pšenici, vodu, citrónovou šťávu, sušené ovoce (rozinky, datle atp.), jablko či jiné čerstvé ovoce a ořechy nebo mandle.

Příprava:
VEČER - semeleme pšenici 30 - 40 g, nasypeme do misky a zalijeme vodou 3 - 5 lžic. NIKDY MLÉKO! Do malé sklenky dáme hrstičku rozinek 15 g (nebo jiné sušené ovoce) a též zalijeme vodou tak, aby bylo vše potopeno.
Necháme do druhého dne. Během noci obiloviny nabudou, stanou se kompaktní hmotou a dojde k chemickým přeměnám fermentativního rázu, jež zajišťují stravitelnost.
RÁNO - smícháme obsah obou nádob včetně vody, ve které je namočené sušené ovoce. Přidáme lžíci šťávy z čerstvého citronu (není nezbytná). Navrch přidáme 100 g strouhaných jablek či hrušek, nebo jiné čerstvé drcené ovoce (jahody, třešně, švestky, kiwi atp.) To vše posypeme nastrouhanými mandlemi nebo oříšky.
Tato ranní úprava se dělá těsně před konzumací, aby nedocházelo k okysličení potravin!


ÚČINKY KOLLATHOVY SNÍDANĚ

Pravidelné požívání zaručuje:

a) pocit nasycenosti min. čtyři hodiny. Žádné přetěžování žaludku, žádný "falešný hlad" po ránu.
b) úprava váhy. Osoby, které chtějí zhubnout, nepociťují hlad před polednem a uspokojí je lehký oběd. Naproti tomu, osoby chtějící přibrat, zlepší své trávící funkce a přibudou na váze. Zní to paradoxně, ale je to logické.
c) je odstraněna zácpa, faktor auto-intoxikace.
d) díky detoxikaci jídla mizí pocity únavy a vyčerpání.
e) zvýší se tělesná a intelektuální výkonnost.
f) díky biologické rovnováze budete mít pocit zdraví.
g) dojde k vnitřní radosti a uspokojení, což do jisté míry potlačuje chuť na kávu, cigarety a alkohol.
h) těžká jídla si činí nárok až na 70% nervové energie, zde tomu tak není a je lepší schopnost soustředění.
i) získáte lepší odolnost proti stresu.
j) dochází k lepšímu prokrvení podkožních tkání a tím i ke zdravému vzhledu pokožky bez patologických změn.
k) vlasy získají pružnost a potlačuje se šedivění.
l) zpevní se nehty, získají lesk a nelámou se.
m) zlepší se stav chrupu včetně paradentózy.
n) posílí se kosti a získáme odolnost proto zlomeninám.
Zdroj: André Van Lysebeth: Joga

Je třeba vidět srdcem

31. března 2013 v 17:14 | převzato |  Slova a obrázky
Úspěch je zajisté věc, kterou každý vnímá jinak. Nedá se změřit, nedá se uchopit, nedá se definovat. Snad by se dalo říct, že úspěch je být šťastný. A skutečné štěstí nemůže záviset na ničem objektivním. Je to zřejmě stav mysli, bez nenávisti, závisti, žárlivosti. Jedná se tedy o vnitřní stav. A tenhle vnitřní stav může být i základem pro úspěšné konání ve vnějším světě.
Multilevelmarketing.czÚspěch je zajisté věc, kterou každý vnímá jinak. Nedá se změřit, nedá se uchopit, nedá se definovat. Snad by se dalo říct, že úspěch je být šťastný. A skutečné štěstí nemůže záviset na ničem objektivním. Je to zřejmě stav mysli, bez nenávisti, závisti, žárlivosti. Jedná se tedy o vnitřní stav. A tenhle vnitřní stav může být i základem pro úspěšné konání ve vnějším světě.

Srdce = odvaha

Když bychom se podívali, v čem spočívá základní rozdíl mezi tzv. úspěšným a neúspěšným člověkem, tak bychom po troše zkoumání došli k závěru, že aktivita úspěšného člověka vychází ze srdce, zatímco aktivita neúspěšného vychází z mysli, z mozku. Když o někom řekneme, že je srdečný, tak je to člověk, který je většinou oblíbený, má mnoho přátel, vyzařuje kolem sebe dobrou energii. Má velkou schopnost empatie, umí naslouchat, a když se pro něco nadchne, dokáže to následovat a podporovat. V latině slovo "odvaha" znamená "mít srdce".
Je zajímavé, že v poslední době s pokrokem v kvantové fyzice, se tyto všeobecně známe, a více méně intuitivně chápané pravdy, daří vysvětlovat na vědecké úrovni. I když kvantová fyzika je velmi mladým oborem, mnoho jejích poznatků je velmi zajímavých.

Kvantová fyzika o srdci

Jeden ze zcela zásadních objevů je z roku 1993. Při zkoumání emoční psychologie a vzájemného působení srdce a mozku se vědci soustředili na měření velikosti energetického pole srdce. A zjistili, že energetické pole srdce je mnohem větší než energetické pole mozku. Je tak veliké, že dalece přesahuje tělo. Doposud věda totiž vycházela z názoru, že největší dosah má elektromagnetické pole mozku. Po té co opadl první úžas, vyvstala otázka, jaký hlubší smysl má toto energetické pole kolem našeho těla. Dalším zkoumáním se přišlo na to, že elektrické a magnetické pole vysílané naším srdcem komunikuje s dalšími orgány našeho těla. Ovlivňuje tak, například mozek a dává mu pokyny, které hormony, endorfiny nebo jiné látky mají být v těle vyrobeny. Mozek tedy nejedná samostatně, nýbrž na základě signálů našeho srdce.

Srdce je 5000x mocnější než mozek

Je to tedy srdce kdo uděluje pokyny. Dalšími pokusy bylo zjištěno, že všechny informace jsou předávány prostřednictvím emocí a také prostřednictvím našich přesvědčení. Elektromagnetické pole srdce je tedy formováno našimi přesvědčeními, našimi emocemi a ovlivňuje nejen mozek a další orgány těla, ale vyzařuje i směrem ven, do světa. Tyto elektromagnetické vlny se šíří ven do prostoru a reagují se vším, co nás obklopuje. Naše srdce překládá všechna naše přesvědčení, všechny emoce a představy do vlastní řeči kódované řeči kmitání a vln a tu pak vysílá. Elektrická síla srdečního signálu je až 60x silnější než elektrický signál mozku a magnetické pole srdce dokonce 5000x silnější než pole mozku. Naším srdcem tedy vysíláme podstatně více energie než naším mozkem

Je třeba "vidět srdcem"

Výše uvedené skutečnosti vysvětlují, proč se některá naše přání vyplní zcela lehce, zatímco jiná se v našem životě neprojeví i když jsme na jejich realizaci vynaložili spoustu úsilí a vizualizovali jsme si je podle našeho nejlepšího vědomí. Říkáme-li si stále afirmace nebo vytváříme-li si obrazy před naším vnitřním zrakem, vysílá elektromagnetické vlny jen náš mozek, zatímco vlastní centrum pocitů - srdce - vyzařuje do světa naše skutečné přesvědčení, tvořené často pochybnostmi a strachy, a to s 5000x větší silou. Důsledky, které z toho plynou, máme jako na dlani: V našem životě se může uskutečnit pouze to, čemu věříme s celého srdce! Současní i dřívější prorokové, mudrci i světoví učitelé nám znovu a znovu opakují, že se máme naučit vidět srdcem.

Bylinky

30. března 2013 v 21:23 Zdraví, bylinky...

Chtěl bych Vás tímto způsobem seznámit s postupem státu vůči námi milovaným bylinkám.

Stačí kliknout na JE MI TO LÍTO


Bohumil JUKL

Cviky na játra a oči

30. března 2013 v 15:55 | uk. z knihy |  Zdraví, bylinky...
Oči jsou branou k játrům. Lidé s očními chorobami mají často také nemocná játra a naopak. Podle taoistického učení je hnev příznakem dysfunkce jater a lidé, kteří namáhají zrak, bývají choleričtí, zlostní.
Oční cvik posiluje zároveň oči i játra a je dobrou prevencí proti takovým chorobám, jako zákal, astigmatismus, krátkozrakost, glaukom a choroby jater.
Oči, a zvláště pak jejich pohyb, říkají mnoho o inteligenci člověka. Inteligentní lidé mají nepokojné oči a neustále jimi zkoumají své okolí. Pomalé omezené pohyby očí jsou známkami potlačené inteligence, a v takovém případě je třeba léčit zrak očním cvikem.
Oční cvik krom toho pomáhá napravovat špatný krevní oběh, který se prozrazuje výraznými tmavými kruhy pod očima. Špatný krevní oběh je následkem dlouho trvající nečinnosti, jakou jsou například hodiny strávené u televize. Prvními známkami bývají často pocity chladu, vznikající tím, že se tělesná teplota zvýší a je pak vyšší, než okolní teplota ve vaší místnosti. Stejně jako jakýkoliv motor, tělo potřebuje cirkulaci chladící tekutiny, jež by pohlcovala teplo. Jestliže je cirkulace chladící tekutiny pomalá, tělesná teplota stoupá. Říkáme pak, že krev "vře" v žilách a že vytváří krevní sedlinu. Oční cvik je skvělý prostředek proti tvorbě krevní sedliny, zejména díváte-li se často na televizi.
Zároveň oční cvik přispívá k tomu, aby nám zpod očí zmizely kruhy či váčky, jež jsou známkou zadržování vody nebo celkově nedostatečné funkce metabolismu
 1. Položte si palce do vnitřního koutku oční jamky, a to spíš nahoru. Tam ucítíte pod palci mírnou proláklinu v kosti. Tyto body jsou vyznačeny bodem "A" Důkladně zatlačte. Ucítíte-li bolest, znamená to blokádu. Namasírujte si palce ta místa a počítejte při tom do desete. Pak přestaňte a celou proceduru opakujte třikrát.
 2. Pak položte ukazováčky do malých proláklin uprostřed spodní oční jamky "B" Přitiskněte prsty na kůži oční jamky, netlačte na lícní kost. Počítejte do deseti a masírujte si stisknuté místo. Pak přestaňte a masáž opakujte třikrát.
 3. Pak položte ukazováčky do místa vyznačeného "C", jež se nachází v dolní části oční jamky poblíž vnějších očních koutků. Stiskněte a začněte masírovat. Přestaňte až napočítáte do deseti. Cvik opakujte třikrát.
 4. Položte si prostředníky do místa označeného "D", tj. do horní části oční jamky poblíž vnějších očních koutků. Stiskněte a masírujte. Přestaňte, až napočítáte do deseti. Opakujte cvik třikrát.
 5. Mněte si energicky ruce tak dlouho, dokud se nezahřejí. Zakryjte si oči rukama. Konce prstů dolehnou na sebe. Přitom prsty pravé ruky leží na prstech levé ruky. Netlačte na oči. Ponechte ruce na očích, dokud nenapočítáte do deseti. Opakujte cvik třikrát tak, abyste pocítili na očích teplo svých rukou.
 6. Pak si lehce masírujte zavřené oči ukazováčky, prostředníky a prsteníky. Masírujte si kruhovými pohyby kosti kolem očí. Začínejte vždy ve vnitřním koutku, hned u kořene nosu. Masírujte si hřeben nosu směrem zdola nahoru, pak oční jamky podél obočí až ke spánkům a vracejte se prsty pod očima opět až k nosu. To opakujte desetkrát a s přestávkami celý cyklus třikrát.
Poznámka A: Masírováním v opačném směru bychom oslabovali oční svaly a vyvolali bychom tvorbu vrásek. Pro masírování používejte vždy nějakého přírodního krému.
Poznámka B: Proti zelenému a šedému zákalu provádějte sedm očních cviků až dvacet minut denně. Máte-li oči unaveny, tyto cviky oživí během několika minut celý váš organismus. A jejich účinnost se dáv zvýšit tím, že je zkombinujete se cviky, posilující játra.
Poznámka C: Zjistíte-li bolestivost v některých místech, netlačte příliš silně, neboť i lehký tlak postačí k vyvolání potřebného efektu a k odstranění problémů vašeho zraku.
Poznámka D: Podle toho, co jsme řekli v pozn. A a B, si můžete stanovit diagnózu. Sebemenší bolest, kterou ucítíte při silném tlaku prstů, je známkou nějakého neduhu zraku i organismu. Je-li místo označené písmenem B otekle či tmavé, trpíte zadržováním vody a potřebujete odpočinek.
K posílení očí i svalů kolem očí poslouží také následující cviky:
 1. Držte hlavu zpříma, ale přitom se podívejte nejdříve ke stropu, pak podlaze. Tento pohyb očí několikrát zopakujte. Pohybujte očima pomalu a uvědoměle.
 2. Potom se dívejte napravo a nalevo.
 3. Stočte oči ke koutkům, šikmo napravo nahoru a pak šikmo nalevo dolů
 4. Pohybujte očima v kruzích, nejdříve ve směru hodinových ručiček, pak v opačném směru. To vše by vám mělo zabrat přibližně 10 minut, budete-li cvičit pomalu.
 5. Po těchto cvicích si pokaždé namasírujte očnice dlaněmi rukou, abyste oči zahřáli a dodali jim opět energii.
Budete-li tyto pohyby očí provádět pravidelně po relativně dlouhé období, je dost možné, že nebudete nikdy potřebovat brýle.
Z osobní zkušenosti vám mohu potvrdit, že po každém cvičení citím obrovskou úlevu a cca po 14 dnech jsou i ty výsledky vidět:)
Cvik pro posílení jater
Tělo má kromě plic ještě další dva filtry: ledviny a játra. Játra vylučují toxiny a cvičení pro posílení jater je vypracováno tak, aby játra udržovalo v dobrém stavu a naprosto funkční.
Během provádění tohoto cviku, stejně jako při provádění všech ostatních, se musíte soustředit na prováděné pohyby a na proud energie prostupující hrudník. Dokonalé soustředění zdesateronásobí účinek cviku a přispěje k dosažení jednoty těla a ducha.
Provádějte cvik ráno po cviku na posílení ledvin.
 1. Posaďte se nebo si pohodlně lehněte.
 2. Položte si pravou ruku dlaní na tělo, pod poslední žebra na pravé straně hrudníku.
 3. Posunujte ruku ke středu hrudníku podél posledního žebra. Tímto pohybem provádějte masáž až k hrudní kosti. Ruka pak pokračuje v pohybu na levou stranu těla.
 4. Masáž zprava doleva proveďte v jednom cyklu šestatřicetkrát.
Poznámka A: Dlaň pravé ruky musí na kůži těla vykonávat tlak. Játra jsou umístěna v těle napravo, pod kůží, pod hrudním košem. Tlak ruky stimuluje proudění energie a krevní oběh v játrech.
Poznámka B: Opačný pohyb, tj. masírování levou rukou v krajině pod hrudním košem, dodává energii žaludku, který se nachází pod kůží spíše k levé straně těla.
Cvik proveďte šestatřicetkrát. Také je možné střídat ruce, tedy střídat masáž jater a masáž žaludku, přičemž provedeme šestatřicet cviků každou rukou.
Tímto střídáním pohybů a energetickou cirkulací, kterou střídání vyvolává, se usnadňuje harmonické fungování orgánů trávení, tedy žaludku a jater.
úryvek z knihy Taoismus pro zdraví
(Dr. Stephen T. CHang)

Převzato z Moje pravdy

Fialinka

30. března 2013 v 0:25 | Eva |  Slova a obrázky


Fialky mi připomínají Velikonoce. Je to už hodně dávno, kdy se bílá vajíčka zdobila technikou zabalení do potištěných papírků, pak hadřík a octová voda a kropenaté vajíčko se pak odekorovalo hezkou nálepkou s beránkem, kuřátkem, kohoutkem, slepičkou nebo zajíčkem. Nálepky byly mnohem krásnější než dnes. Takové pohádkové . Hotové vajíčko se potom naleštilo kůži od špeku. A právě ta kropenatá vajíčka zelenkavo fialková mi utkvěla v paměti. A pak přišli kluci s voňavkou , jejíž vůně se šířila daleko - fialky.... To teda bylo!
U nás se tenkrát nezdobila vajíčka voskem . A dnes? Dnes bychom napočítali - kolik asi - technik zdobení ?
Tak jsem si dnes vzpomněla na velikonoční svátky, kdy bylo teplo a kvetly fialky...

Síla slov

29. března 2013 v 13:45 | Ralph Smart |  Videa

Přání k Velikonocům

28. března 2013 v 20:06 | Eva |  Slova a obrázky

Milá rodino, milí přátelé,
ač jaro netváří se dnes ještě vesele,
chci vám popřát k letošním Velikonocům
hodně síly, vitality,
radosti a lásky, plný roh hojnosti,
ať netvoří se vám vrásky,
ať nemáte starosti
a úsměv jarní objeví se vám ve tváři,
protože letošní jaro je jako miminko.
Líbí se mu bílá peřinka
a my si přejeme, aby už mělo jiný šat.
Kéž s velikonočními svátky
rozzáří se vše kolem nás ,
kéž nastane zdravější čas,
aby nám miminko
ukázalo směr.
Tudy jdi, maminko,
Vesmír je otevřen.
Děkuji, táto, za tvůj cit,
budeš ho stále více mít.

A země kvete,
každý list
učí nás chápat, naslouchat
a přát si v pravý čas.
Od srdce k srdci cesta vede...

E.L.

Zdenka Blechová - Karviná 2013

26. března 2013 v 13:30 | video Igora Chauna |  Videa
O lásce, partnerství, strachu, o duchovní cestě...


Ladění na Velikonoce

23. března 2013 v 21:49 | Eva |  Slova a obrázky
Tři v jednom...
Krásný jarní čas vám všem.

Kurzy pro radost

22. března 2013 v 21:24 | odkaz |  Pro inspiraci
Na tomto odkazu najdete kurzy ON LINE. Kreativní tvoření, sport...Můžete vyzkoušet cokoliv, první tři lekce jsou zdarma.

Pomoz si sám

22. března 2013 v 21:02 | z e-mailu |  Zdraví, bylinky...
Člověk nesmí být otrokem podmínek. Musí si je přizpůsobit, vytvořit si je. Žijeme v 21. století, ale myšlenky máme na úrovni 19. století. Když jsme nemocní, co děláme? Jdeme za lékařem, potom do lékárny. A co můžeme udělat sami pro sebe?
Mohu Vám všem něco poradit? Zaprvé ověřte, máte-li zdravé cévy, klouby a svaly, protože civilizační choroby velice "omládly". Teď i mladí lidé začínají mít osteochondrózu už kolem 30 let. Opatrně začněte otáčet hlavu doleva-doprava-doleva, přičemž ramena, krk a záda jsou v klidu. Slyšíte chrastění v krku? Nemusí to bolet, ale za 10 let budete mít i bolesti, stáhnutý krk i svaly. Co z toho vzniká? Migrény, vysoký krevní tlak, bolesti hrudníku a zad. Pokud slyšíte chrastění nebo jiné zvuky, znamená to, že se začínají v kostech ukládat soli, cévy jsou zanesené toxiny, cholesterol a soli se též začnou ukládat v cévách. A jestli s tím nic neděláte, cévy a kosti začnou kamenět. Zpočátku to není cítit, ale za 20-30 let se člověk může stát absolutně nehybným. Začněte TEĎ s prevencí civilizačních chorob.
1. Otáčet hlavou doprava-doleva každý den minimálně 20-30krát. Opakovat tento cvik nikoliv pouze měsíc, ale po celý život.
2. "Pište" hlavou abecedu. Tento cvik dělejte pomalu, zvlášť se to týká starších lidí, aby si neublížili, protože mají stáhnutý krk a ramena.
3. Opatrně tahejte sami sebe za vlasy, napomáhá to přílivu krve do hlavy a zásobuje mozek a kořínky vlasů živinami a kyslíkem.
4. Prsty hladit a masírovat si pokožku hlavy na spáncích a uši, svaly krku pod zátylkem a za ušima, protože zrovna tam vcházejí cévy do mozku.
Jestliže bude člověk dělat tyto cviky každý den 20-30 minut, sám sebe zbaví nemoci, nebude se bát sklerózy cév, omládne tvář a zlepší se celková kondice. Češi mají pěkné přísloví: "Pomož si sám a i Pánbůh ti pomůže.
Přeji všem, kdo chcete být zdraví a být pánem svého života, hodně štěstí a zdraví.
Tyto rady jsou rady od mé mámy a babičky. Maminka se dožila 86 let, babička 94 let a já mám před sebou ještě 35 let života. Teď je mi 63 a chci žít důstojně, klidně a relativně zdravá do 98.
Buďte šťastni!

Výše uvedený text mi přišel e-mailem, autora neznám.

Doteky jara

22. března 2013 v 20:07 | Eva

Jaro přichází po špičkách,
tichounce našlapauje v trávě,
kosům rozdává nové noty
a pak usedne a míchá barvy zelené.
Probudí břízy a
a barvy jemné propůjčuje květům,
které zatím o slunci nechávají si zdát.
Závoje ranních mrazíků
zahalí občas kraj,
však ptačí ráj
zahřívá všechno živé.
Tak čeho by ses bál ?
Tulipán si zívne
a ukáže první listy.
Pozdraví sedmikrásky,
odvážné kvítky bílé,
smějí se roztomile
a trpělivě očekávají,
až pampelišky budou s nimi si zase hrát.
Jaro přichází tiše,
někdy odvážně,
jindy nesměle,
vítá malé zajíce
a je s ním vesele.

E.L.

Vítám tě jaro...

21. března 2013 v 16:09 | Eva |  Slova a obrázky
Jarní probouzení... alespoň v mysli, když venku se právě paní Zima chystá k další přehlídce.


A ještě jeden - podle astronomů byl první jarní den už včera - ale pro mě platí 21. březen jako počátek nejkrásnějšího období.


Zastav se na chvíli tady a teď.
Vesmír posílá Ti odpověď.
Žij tady a teď,
moudří ti radí,
však vzpomínky jsou někdy věrní kamarádi
a budoucí čas, ten mate občas nás.
Napij se, číše přítomnosti ...
Bublinky radosti ,
hvězdný třpyt,
klid v duši,
prostě jen tak být...

E.L.

Duhoví ptáci

20. března 2013 v 23:21 | Eva |  Slova a obrázky

Jarní sníh ptákům nesvědčí

20. března 2013 v 12:50 | převzato |  Pro inspiraci
Jarní sníh ptákům nesvědčí, přikrmujte, vyzývá autor článku na vvvv.přiroda.

Voda

19. března 2013 v 9:54 | foto Iva Pavelková |  Fotografie a jiné

Letošní nástup jara. Kdopak to vládne v předhůří Beskyd?


Vodnář reguluje pramínek. Mráz střeží se svým mečem dílo pomíjivé hodnoty, však nesmírné krásy...Na koho míří Vodnář pramínkem čisté vody?Dá mu velikou práci trefit se přesně, protože vítr je protivníkem.


Tak už je vidíte? Tanečníky? Je to poslední tanec ledový?


V ledu se skrývají obrazy jara. Motýli i včelka Mája.


Babka Zima ve sněhu odhalila svoji tvář a docela se usmívá. Mám ještě čas. ( vlevo)

A ještě jednou tanečníci.Jak krásné šaty voda má...


Velikonoční - kuře

17. března 2013 v 20:13 | odkaz |  Pro inspiraci

Toto kuře se mi moc líbí. Neměla jsem vlnu, tak jsem háčkovala z perlovky a od oka,tělíčko tvořil obal z Kinder vajíčka. Nožičky zatím nemáme, zobáček je také z perlovky.Trošku jiné, ale milé.

MMS - James Humble

16. března 2013 v 21:02 | video |  Zdraví, bylinky...
Pozoruhodná videa - dva díly. Zhlédnutí vyžaduje delší čas.


Lunární kalendář 2013

16. března 2013 v 16:48 | odkaz |  Zdraví, bylinky...
Do rubriky Oblíbené odkazy jsem přidala odkaz na ON LINE Lunární kalendář 2013 .

Naplň pohár...

15. března 2013 v 13:41 | Eva |  Předlohy

Naplň pohár radostí,
naplň pohár láskou,
nechej vyrůstat květ moudrosti,
nezatěžuj mysl otázkou " Proč? ",
žij každý den s lehkostí,
neptej se stále kudy vede cesta.
Tvá duše dobře ví
a vždy ti napoví.
Duše promlouvá velmi tiše,
když o něco tě prosí,
duše, ta tě má velmi ráda
její zpěv je jako píseň kosí
zjara, když probouzí se život nový.
Když duše zpívá,
oči tvé září jako nejjasnější hvězda.
Když duše sílu dává Ti,
duhové mosty staví,
pak pohár k tomu přidá Ti,
a nabízí tak nápoj
věčného poznávání.
Ty naplň pohár radostí,
naplň pohár láskou,
nechej vyrůstat květ moudrosti...

E.L.

Lehkost bytí

15. března 2013 v 12:21 | Eva |  Slova a obrázky
Ještě před hodinou jsem netušila, že dnešní příspěvek dostane název " Lehkost bytí ". Sama se učím tu lehkost prožívat, snažím se denně, jsem žákem školy "Umění žít v vradosti " a občas dostanu i nedostatečnou. Učím se ji přijmout statečně, přesto někdy pláču. Slzy očisťují.
Naučili mě, jak důležité je si všímat synchronicity v čemkoliv.
Ta dnešní byla ryze slovní.

" Lehkost je klíčem k úspěchu. lehkost dá našemu přání pozitivní vibrace. Je-li naše základní nastavení provázeno lehkostí, není tu žádná půda pro pochybnost a nevědomý strach, který by na ní mohl růst. "

Předcházela tomu kresbička dnešního dne. Dne ještě zalitého tmou, dne , který teprve začínal vítán trošku silnějším větrem, oblohou sice zataženou, ale pod ní bylo cítit jakési bílé světlo. Taková bělejší noc. Měla dle předpovědi přinést k nám na Moravu větší nadílku sněhu, ale v tuto chvíli slunce několika paprsky zpod mraků šimrá naše okno.
Předpovědi... Jak se naplňují, jak jsopu důležité? Vždy vyvolají nějaké očekávání. Jsou-li příjemné, těšíme se, když s námi zrovna nesouzní, můžeme být mrzutí. Vždť si to přece přejeme jinak.
Kdepak, lehkokost bytí, ta nepotřebuje předpovědi, naopak.Ta je o tom věčném přijímání a nic neočekávání.
Lehkost bytí, ta je o radosti v každém okamžiku. Přetavit neklid .
Pro zklidnění mysli, pro vnitřní klid v těle vznikla dnešní " Kytice zklidnění."


Každý máme svou sílu uvnitř

14. března 2013 v 21:07 | dokument |  Slova a obrázky
Běžkařka Janine Shepherd doufala v Olympijskou medaili -- dokud nebyla sražena náklaďákem uprostřed tréninkové jízdy na kole. Sdílí svůj silný příběh o lidském potenciálu na zotavení. Její poselství: nejste své tělo, a vzdát se svých starých snů může umožnit těm novým vzlétnout.
Zničené tělo neznamená zničeného člověka.

Kytice Vitali

13. března 2013 v 14:40 | Eva |  Slova a obrázky

Mandala na " pět "

13. března 2013 v 11:18 | Eva |  Předlohy
Mandaly pro inspiraci.Tentokrát formální, kruh rozdělen na pětiny. Je hodně květin, které mají okvětí složeno z pěti okvětních plátků. Třeba jabloňový květ. Zkusíme vyhledat další?
Co nám přináší číslo " 5 " ? Jaké jsou jeho energie?A následující je mandala " Hvězda jara 2013 ". Jaké barvy použijeme k vybarvení? Vnímáme tam krystal? Nebo něc o jiného?


Jaké pocity v nás vyvolaly předlohy? Které linie ponecháme, které vymažeme, co přidáme?
Když rozdělíme kruh na pět částí, dostaneme úhel 72°. Co s sebou přinese číslo 72 ?

Páteř- strom života?

13. března 2013 v 10:48 | převzato z FB |  Zdraví, bylinky...
Chrbtica - strom života ?

Pozdravy ze Slovenska

12. března 2013 v 11:22 | Renáta Běhalová |  Mandaly
Paní Renátu Běhalovou jsem poznala na FB a vloni v srpnu uvedla v rubrice Hosté.
Dnes chci pohladit vaši duši prostřednictvím jejích mandal jen tak beze slov, i když autorka má u každé mandalky slovní doprovod.


Děkuji, Renátko, že mohu sdílet a přeji vám hodně inspirace.

Dřevo

12. března 2013 v 10:47 | Eva |  Fotografie a jiné
Tak vás tady pěkně vítám.


No to snad ne! Vy mě chcete fotit?


Ó, co je na mně pozoruhodného? Můj konec, můj rozklad, mé vrásky?


Tvoje oči, dřevo. Tvoje síla , strome.


Tvé příbuzné máme v domě. Za to vám patří díky.


Hmmm, to je zvláštní, cítím jaro.


" Vlastně jsem rádo, že sis mě všimla", podotklo dřevo a povzdechlo si: " Koukni na tu mladici."


A modřín se načepýřil, pochlubil prvním potomkem a oznamoval, že jaro je v plném proudu.
Mladík nebo mladice, to je jedno. Ještě musí hodně růst, než bude mít tvoje zkušenosti, dřevo.
Ale to už dřevo naložili na vozík a ono se naposledy podívalo do zahrady.
V zimě vydalo teplo, proměnilo se v popel a odlétlo komínem do nebe.
Možná, že stromy mají svůj nebeský ráj.

Předlohy mandal

11. března 2013 v 18:49 | Eva |  Mandaly
Nedávno mi přišla z centra mandala cz. předloha. Kdo mě zná, ví, že si raději vytvářím předlohy sama. Přesto se ale ráda podívám na předlohy jiných.
Tentokrát jsem byla trošku zaskočena a to hned dvakrát. Poprvé, když jsem uviděla kruh a v něm rozmístěny geometrické obrazce, do nichž bych měla dle návodu vkomponovat svá přání.Tak to ne, pomyslela jsem si, ale přesto jsem si předlohu vytiskla pro případ...K mému údivu se stalo to, že jsem si ji v noci začala vybarvovat. Zkusím to. Nedokázala jsem ale svá přání, pocity zaškatulkovat do obrazců, měla jsem potřebu je vzájemně propojovat, protože dobře známé "vše souvisí se vším" platí u přání mnohem více, než si myslíme, a u mandal stonásobně. Uvědomovala jsem si, jak důležité je všechno pěkně spojit, jak důležité je propojování mezi námi samotnými a že racionální tvary uvnitř kruhu jsou jen důkazem oddělenosti.
Je to ale pouze můj pocit, protože někdo jiný může plochu řešit docela jinak.
A tak z podnětu Zuzky vznikla tato mandalka.


Byla to zase docela jiná relaxace. V čistém kruhu jsem měla obrazce jako překážky. Ostré hrany jsem potřebovala zjemnit a výsledek ? Radostné tvoření.

Štěstí

11. března 2013 v 10:53 | Eva |  Slova a obrázky

Nejen pro dnešní den

10. března 2013 v 11:26 Citáty
Pouhé pozitivní myšlenky ani všechny mantry světa nám nepomohou,
když hluboko ve svém nitru myslíme na své nedostaky a omezení.
Pochybnost je totiž nastavení, které má hluboké kořeny.
Je to pevně zakotvená víra, která se časem stává realitou.

Pierre Franckh