I rostliny cítí

15. října 2012 v 21:36 | Eva |  Zajímavé knihy, odkazy
Někdy v roce 1968 jsem četla v časopisu 100+1 o pokusech s rostlinami - závěr - rostliny cítí. Od té doby jsem celou příhodu ráda používala ve škole k uvědomění si, jak to vlastně všechno je trošku jinak. Fakt je, že když vytrhávám plevele, tak se jim omluvím. Naučil mě to pan Sedlář, předseda zahradkářů, když mě kdysi dávno učil, jak ořezávat ovocné stromy. Dělá mi to potíže dodnes. Ale nikdy nezapomenu: "Stromečku, promiň, dělám to pro tvoje dobro." Nu možná spíše pro naše, aby rodil.
A pak mi ještě povídal, jak ho naučila maminka poděkovat stromu za úrodu. To když utrhnete třeba poslední jablíčko, stromu poděkujete a pohladíte po kmenu.
Dnes si myslím, že pohladit po kmenu můžeme častěji, nejen za "něco" - dary přírody.Kdykoliv kolem něho procházíme.Zde je tip na knihu, přišel mi dnes e-mailem.


ukázka z knížky Milana Nakonečného "Psychologie téměř pro každého"

"Mají rostliny také psychiku?
Americký expert na detektory lži C. Backster (1966) připojil na list filodendronu ve své laboratoři polygraf (přístroj měřící změny krevního tlaku, frekvence pulzů a dýchání, jakož i kožně-galvanickou reakci) a zjistil, že polygraf zaznamenal reakci rostliny, která u člověka odpovídá 'krátkému pocitovému impulzu'. Backster tím byl velmi překvapen a napadlo ho zkusit, zda tato rostlina vykazuje také strach a jiné pocity.
Ponořil např. jeden z jejích listů do šálku kávy, ale rostlina nereagovala; pak ho napadlo (!) ji popálit a tu náhle pisátko polygrafu poskočilo
a zaznamenalo vzrušení rostliny; když se k ní potom přibližoval se zápalkami v ruce, zaznamenal přístroj 'velké vzrušení'.
Naproti tomu, jak zjistil později, reagují žíznící rostliny 'radostí' na přinášenou vodu. Backster potom s těmito jevy experimentoval a zveřejnil výsledky svých zjištění (1968); dospěl k přesvědčení, že rostliny vykazují zvláštní druh mimosmyslového vnímání, které označil jako
'primární percepci'.
Zvláště překvapivý byl jeho pokus s 'vraždou rostliny'. Losováním byla určena jedna ze šesti pokusných osob, aby 'před očima' jedné rostliny na kusy roztrhala jinou rostlinu; během tohoto aktu byl 'pachatel' s rostlinou sám a Backster ho neznal. Potom po provedení činu vcházely
postupně všechny pokusné osoby do místnosti s rostlinou, která byla 'svědkem vraždy'; na pět z nich nereagovala, na šestou však reagovala 'divokým strachem'-'poznala vraha'. Backster z toho usoudil, že rostliny mají také paměť.
P. Andreas a K. Caspar (1974), podle nichž 'Backsterův fenomén' uvádíme, referují o tom, že na mezinárodním parapsychologickém kongresu v Moskvě r. 1972, předvedli jeho českoslovenští účastníci film s podobnými pokusy.
Publikování Backsterových zjištění o psychice rostlin vyvolalo prudký pozitivní i negativní ohlas a začalo se v tomto směru experimentovat,
ale názory na existenci psychiky u rostlin se různí. Možnost komunikace mezi člověkem a rostlinami zůstává záhadou, avšak řada odborníků ji uznává."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 16. října 2012 v 9:47 | Reagovat

Mně se moc líbila knížka Margot Ruis "Bytosti přírody" :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama